Geleneksel Gond dini
Traditional Gond religion
- Tez No: 1007355
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SEYFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, Hindistan'ın yerli halklarından biri olan Gondlar tarafından benimsenen Geleneksel Gond Dinidir. Tezde, Gond toplumunun inanç sistemi, tarihsel ve kültürel bağlamı içerisinde ele alınarak, dinin temel inanç unsurları ve bu unsurlara bağlı olarak gelişen dinî uygulamalar incelenmiştir. Yazılı bir kutsal metne sahip olmayan Gond Dini, mitler, sözlü anlatılar ve ritüel pratikler aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel bir inanç sistemi niteliği taşımaktadır. Gond inanç sisteminde evren, insan, doğa ve kutsal varlıklar arasında süreklilik arz eden bütüncül bir ilişki anlayışı bulunmaktadır. Bu ilişki ağı, özellikle yaratılış mitleri, tanrısal varlık tasavvuru, ruh anlayışı ve atalar inancı etrafında şekillenmektedir. Gond mitolojisi, yalnızca kozmogonik anlatılar sunan bir sözlü edebiyat ürünü olmayıp, aynı zamanda dinî düşüncenin temelini oluşturan ve inanç sistemini anlamlandıran başlıca kaynaklardan biridir. Bu bağlamda tezde, Gond mitolojisi dinî yapının taşıyıcısı ve yorumlayıcısı olarak ele alınmıştır. Çalışmada Gond Dini'nin teorik boyutu; yaratılış anlayışı, tanrısal varlıklar, insan tasavvuru, ruh ve atalar inancı çerçevesinde incelenmiştir. Gond Dini'nde insan, kutsal düzenin merkezinde yer almakta; doğum, yaşam ve ölüm süreçleri dinî anlamlarla kuşatılmaktadır. Ölüm sonrası hayata ilişkin inançlar ve atalar kültü, Gond toplumunda yalnızca metafizik bir tasavvur değil, aynı zamanda toplumsal düzeni ve ahlaki normları şekillendiren önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Tezin ikinci aşamasında Gond Dini'nin pratik yönü ele alınmış; inanç sisteminin gündelik yaşamda nasıl somutlaştığı ritüeller ve uygulamalar üzerinden değerlendirilmiştir. Doğum, evlilik ve ölüm gibi geçiş dönemlerine ilişkin törenler, sunu ve kurban pratikleri, doğayla ilişkili ibadet biçimleri ve toplumsal ritüeller, inanç ile gelenek arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya koyacak şekilde incelenmiştir. Gond toplumunda din, bireysel bir inanç alanıyla sınırlı olmayıp, toplumsal yapının tamamına nüfuz eden düzenleyici bir unsur olarak varlığını sürdürmektedir. Bu tez çalışmasında Geleneksel Gond Dini, Hinduizm, Hıristiyanlık veya diğer dinî sistemlerle karşılaştırmalı bir çerçevede ele alınmamış; Gond inancı kendi iç bütünlüğü ve özgün yapısı içerisinde değerlendirilmiştir. Dinler tarihi yöntemi esas alınarak betimleyici ve analitik bir yaklaşım benimsenmiş, inanç ve uygulamalar yargılayıcı bir tutumdan kaçınılarak ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Gondların geleneksel inanç dünyasını yerli bir perspektiften ortaya koymak ve Gond Dini'nin dinler tarihi literatürü içerisindeki yerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Traditional Gond Religion, practiced by the Gond people, one of the indigenous communities of India. This thesis examines the Gond belief system within its historical and cultural context, focusing on its fundamental religious concepts and ritual practices. The Gond Religion, which does not possess a written sacred text, has been transmitted across generations through mythology, oral traditions, and ritual performances, forming a coherent and comprehensive religious structure. Within the Gond belief system, the universe is perceived as an interconnected whole in which humans, nature, divine beings, and ancestral spirits exist in continuous interaction. This holistic worldview is primarily shaped by creation myths, conceptions of divine powers, beliefs concerning the spiritual realm, and ancestral cult practices. Gond mythology functions not merely as a collection of narratives but as a central medium through which religious thought is preserved, interpreted, and legitimized. Accordingly, this study treats mythology as a foundational component of the Gond religious system. The theoretical dimension of the Gond Religion is analyzed through its understanding of creation, divinity, humanity, and the afterlife. In Gond belief, human life is embedded within a sacred cosmic order, and the processes of birth, life, and death are imbued with religious meaning. Beliefs regarding the continuation of existence after death and the role of ancestral spirits occupy a significant place in shaping both metaphysical perceptions and social norms within Gond society. The second dimension of the study focuses on the practical aspects of the Gond Religion. Rituals related to transitional life stages, offerings and sacrificial practices, nature-oriented forms of worship, and communal ceremonies are examined in order to demonstrate the close relationship between belief and everyday life. In Gond society, religion is not confined to personal faith but operates as an organizing principle that permeates social structure, moral values, and collective identity. This thesis approaches the Traditional Gond Religion as an autonomous and internally coherent belief system, without prioritizing external religious influences such as Hinduism or Christianity. Employing the methodology of the history of religions, the study adopts a descriptive and analytical approach, avoiding evaluative or reductionist interpretations. The primary aim is to present the Gond religious worldview from an indigenous perspective and to contribute to the academic literature on traditional religions.