Bet Ha Mikdaş'ta ibadet
Worship at Bet Ha Mikdash
- Tez No: 1007361
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SEYFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, Yahudi ibadet hayatının merkezinde yer alan“Bet Ha Mikdaş'ta İbadet”anlayışıdır. Çalışma, Yahudilikte ibadeti Bet Ha Mikdaş merkezli bir çerçevede ele almaktadır. Mabed öncesi dönem, I. Mabed dönemi, II. Mabed dönemi ve mabedin Miladi 70 yılında yıkılışından sonraki süreci kapsayacak şekilde sınırlandırılmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Yahudilikte ibadet ve ibadet anlayışını tarihsel süreklilik içerisinde ortaya koymak, Bet Ha Mikdaş'ın ibadet pratiğindeki merkezi konumunu ve mabedin yıkılışlarıyla birlikte ibadet anlayışında meydana gelen dönüşümleri tespit etmektir. Bu bağlamda, ibadetin mekâna bağlı bir yapıdan giderek mekândan bağımsız bir mahiyet kazanma süreci analiz edilmektedir. Özellikle sinagogun yeni bir ibadet merkezi olarak kazandığı işlev üzerinde durulmaktadır. Çalışma öncelikle ibadet kavramının terim ve muhteva bakımından açıklanmasını, Yahudi inanç sistemi içerisinde ibadetin anlamı, kapsamı ve çeşitlerinin ortaya konulmasını ele almaktadır. Ayrıca Bet Ha Mikdaş öncesi dönemde Musa öncesi ve Musa dönemi ibadet anlayışı ile kutsal mekân fikrinin oluşumu ele alınmaktadır. I. Mabed döneminde mabedin inşası, mimari yapısı ve ibadetle olan ilişkisi incelenmektedir. II. Mabed'in yeniden inşasıyla birlikte ibadette meydana gelen yenilikler ve mabedin Yahudi yaşamındaki yeri değerlendirilmektedir. Mabedin nihai yıkılışından sonra gelişen mabedsiz ibadet anlayışı tarihsel ve dinî boyutlarıyla ele alınmaktadır. Çalışmada yöntem olarak tarihsel ve betimleyici analiz yöntemi benimsenmiştir. Yahudi ibadet anlayışının farklı dönemlerde geçirdiği değişim ve dönüşümler, kronolojik bir bütünlük içerisinde değerlendirilmiştir. İbadet pratikleri tarihsel bağlamı içerisinde ele alınmıştır. Metin incelemesi ve karşılaştırmalı analiz yöntemiyle, mabed merkezli ibadet anlayışı ile mabedsiz dönemde gelişen ibadet anlayışı arasındaki süreklilik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Araştırmanın ana ve temel kaynağını Yahudilerin kutsal kitabı Tanah oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, Yahudi ibadeti, mabed, sinagog ve tarihsel süreçler üzerine yapılmış modern akademik çalışmalar, ansiklopedi maddeleri ve ikincil kaynaklardan da istifade edilmiştir. Bu kaynaklar aracılığıyla Bet Ha Mikdaş'ın Yahudi ibadet hayatındaki yeri, tarihsel ve dinî bağlamı içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the concept of“Worship at the Bet Ha Mikdaş,”which is central to Jewish worship life. The study approaches worship in Judaism within a Bet Ha Mikdaş-centered framework. It is limited to the pre-temple period, the First Temple period, the Second Temple period, and the period following the destruction of the temple in 70 CE. The main objective of the study is to present worship and the understanding of worship in Judaism within a historical continuum, to identify the central position of the Bet Ha Mikdaş in worship practice and the transformations that occurred in the understanding of worship with the destruction of the Temple. In this context, the process of worship gradually gaining an independence from place, moving away from a place-bound structure, is analyzed. Particular emphasis is placed on the function that the synagogue acquired as a new center of worship. The study primarily explains the concept of worship in terms of terminology and content, revealing the meaning, scope, and varieties of worship within the Jewish belief system. It also addresses the understanding of worship in the pre-Moses and Moses periods and the formation of the idea of sacred space in the period before the Bet Ha Mikdaş. The construction of the First Temple, its architectural structure, and its relationship with worship are examined. The innovations in worship that occurred with the rebuilding of the Second Temple and the temple's place in Jewish life are evaluated. The concept of worship without a Temple that developed after the temple's final destruction is addressed in its historical and religious dimensions. The study adopts a historical and descriptive analysis method. The changes and transformations in the Jewish understanding of worship throughout different periods are evaluated within a chronological framework. Worship practices are examined within their historical context. Through textual analysis and comparative analysis, the continuities and differences between the temple-centered understanding of worship and the understanding of worship that developed in the post-temple period are revealed. The main and fundamental source of the research is the Jewish holy book, the Tanakh. In addition, modern academic studies, encyclopedia entries, and secondary sources on Jewish worship, the temple, the synagogue, and historical processes have also been utilized. Through these sources, the place of the Bet Ha Mikdash in Jewish worship life has been examined within its historical and religious context.