Gömülü alt üçüncü molar diş çekiminden hemen sonra uygulanan düşük seviyeli lazerin postoperatif semptomlar üzerine etkisi
The efficacy of immediate postoperative low-level laser therapy on clinical sequelae following impacted mandibular third molar extraction
  1. Tez No: 1007360
  2. Yazar: AHMET ANAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT KUBİLAY IŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bu klinik çalışmanın amacı, mandibular gömülü üçüncü molar dişlerin cerrahi olarak çekimi sonrası ekstraoral olarak uygulanan düşük seviyeli lazer tedavisinin (DSLT), postoperatif ağrı, ödem, trismus ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda yürütülen bu randomize kontrollü klinik çalışmaya, gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi planlanan 70 sistemik sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Katılımcılar rastgele olarak lazer uygulanan grup ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Lazer grubuna, cerrahi işlem sonrasında ekstraoral olarak GRR lazer 904 ve 650 nm dalga boylarının bir kombinasyonunu kullanan, 50 mm penetrasyon derinliğine sahip, LED ile kombine edilmiş galyum alüminyum arsenid düşük seviyeli lazer tedavisi uygulanmıştır. Ağrı düzeyi Visual Analog Skala (VAS) ile; trismus, maksimum ağız açıklığı ölçülerek; yaşam kalitesi Visual Analog Skala (VAS) ile; ödem ise gonion-commissura labiorum, tragus-commissura labiorum ve gonion-lateral kantus noktaları arasındaki lineer ölçümlerle değerlendirilmiştir. Ölçümler operasyon öncesi (0. gün), postoperatif 2. gün ve 7. günlerde yapılmıştır. Tüm analizler için SigmaPlot 14.5 (Systat Software, Inc.) yazılımı kullanıldı. Bulgular: Postoperatif 2. gün ağrı ve yaşam kalitesi değerlendirmelerinde lazer grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p < 0.05). Ancak 2. gün ödem ve ağız açıklığı (trismus) değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p > 0.05). Aynı şekilde, postoperatif 7. gün tüm parametrelerde lazer ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p > 0.05) Sonuç: Ekstraoral düşük seviyeli lazer tedavisi, mandibular gömülü üçüncü molar cerrahisini takiben erken dönemde ağrı ve yaşam kalitesine olumlu katkı sağlamaktadır. Ancak ödem ve trismus üzerine etkisi sınırlı olup, bu farklar uzun dönemde istatistiksel anlam taşımamaktadır. DSLT, postoperatif semptomların erken yönetiminde destekleyici bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this clinical study was to evaluate the effects of extraoral low-level laser therapy (LLLT) applied after the surgical extraction of impacted mandibular third molars on postoperative pain, edema, trismus, and quality of life. Materials and Methods: This randomized controlled clinical study was conducted at the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Necmettin Erbakan University, and included 70 systemically healthy individuals scheduled for surgical extraction of impacted mandibular third molars. Participants were randomly assigned to either the laser group or the control group. In the laser group, extraoral low-level laser therapy was applied using a gallium-aluminum-arsenide laser device combined with LEDs, utilizing a combination of 904 nm and 650 nm wavelengths, with a tissue penetration depth of 50 mm. Pain and quality of life were assessed using a Visual Analog Scale (VAS); trismus was evaluated by measuring maximum mouth opening; and edema was assessed through linear facial measurements between the gonion-commissura labiorum, tragus-commissura labiorum, and gonion-lateral canthus points. Measurements were taken preoperatively (day 0) and on postoperative days 2 and 7. All analyses were performed using SigmaPlot 14.5 software (Systat Software, Inc.). Results: On postoperative day 2, the laser group showed a statistically significant improvement in pain and quality of life compared to the control group (p < 0.05). However, no significant differences were observed between the groups regarding edema and mouth opening (trismus) on day 2 (p > 0.05). Similarly, no statistically significant differences were found between the groups in any of the parameters on postoperative day 7 (p > 0.05). Conclusion: Extraoral low-level laser therapy contributes positively to pain reduction and improved quality of life in the early postoperative period following impacted mandibular third molar surgery. However, its effects on edema and trismus appear to be limited and are not statistically significant in the later stages. LLLT may be considered a supportive method for early management of postoperative symptoms.