Primer beyin tümörü olan bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası yaşadığı semptomların bütüncül iyilik haline etkisi
The effect of preoperative and postoperative symptoms on holistic well-being in individuals with primary brain tumors
  1. Tez No: 1007364
  2. Yazar: RÜVEYDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, primer beyin tümörü olan bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası dönemde yaşadığı semptomlar ve bütüncül iyilik hali arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; nicel araştırma deseninde öntest-sontest şeklinde yürütülen tanımlayıcı, kesitsel, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan bir üniversite hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde, Ocak 2025 ile Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini sağlayan 80 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu, MD Anderson Beyin Tümörü Semptom Envanteri (MDA-BTSETr) ve Bütüncül İyilik Hali Ölçeği (BİHÖ) kullanılmıştır. Ameliyat öncesi döneme ait veriler ameliyattan bir gün önce, ameliyat sonrası döneme ait veriler ise ameliyattan 48 saat sonra araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın verileri, istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde; MDA-BTSETr kapsamında en yüksek ortalama puanların duygusal semptomlar ve bireyin yaşamının engellenmesi alt boyutlarında olduğu belirlenmiştir. Dönemler arası karşılaştırmalarda duygusal semptomlar, fokal nörolojik bozukluklar, gastrointestinal sistem semptomları ve bireyin yaşamının engellenmesi alt boyut puanlarının ameliyat sonrası dönemde, ameliyat öncesi döneme kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır. Tanımlayıcı özelliklere göre yapılan karşılaştırmalarda ameliyat öncesi dönemde cinsiyet, medeni durum ve çocuk sahipliği; ameliyat sonrası dönemde ise yaş, cinsiyet, yaşadığı yer ve kronik hastalık varlığı değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde; BİHÖ kapsamında en yüksek ortalama puanların bilişsel farkındalık alt boyutunda olduğu saptanmıştır. Dönemler arası karşılaştırmalarda üzüntü veren algı alt boyut puanlarının ameliyat sonrası dönemde, ameliyat öncesi döneme kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklere göre yapılan karşılaştırmalarda; ameliyat öncesi dönemde yaş ve kronik hastalık varlığı; ameliyat sonrası dönemde ise medeni durum ve yaşadığı yer değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlenmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde MDA-BTSETr ile BİHÖ alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bazı semptom alt boyutları ile üzüntü veren duygu, üzüntü veren algı ve spiritüel bozulma alt boyutları arasında pozitif yönlü; buna karşılık bağlı olmama, bilişsel farkındalık ve genel ruh durumu alt boyutlarıyla ise negatif yönlü anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Sonuç olarak, primer beyin tümörü olan bireylerde ameliyat öncesi ve sonrası dönemde yaşanan semptomların bütüncül iyilik halini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, primer beyin tümörü olan bireylerde ameliyat öncesi ve sonrası dönemde ortaya çıkan semptomlar ve iyilik hali birlikte ele alınarak, bireyselleştirilmiş ve bütüncül hemşirelik girişimlerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the symptoms experienced by individuals with primary brain tumors in the preoperative and postoperative periods and their holistic well-being. In accordance with this aim, the study was designed as a descriptive, cross-sectional, comparative, and correlational study conducted within a quantitative research framework using a pretest-posttest design. The study was conducted between January 2025 and May 2025 in the Neurosurgery Clinic of a university hospital located in Istanbul. The sample of the study consisted of 80 individuals who met the inclusion criteria. Data were collected using the Introductory Information Form, MD Anderson Brain Tumor Symptom Inventory (MDASI-BT), and the Holistic Well-Being Scale (HWS). Preoperative data were collected one day before surgery, and postoperative data were obtained 48 hours after surgery through face-to-face interviews conducted by the researcher. The data were analyzed using statistical methods, and relationships between variables were examined. In both the preoperative and postoperative periods, the highest mean scores within the MDASI-BT were observed in the emotional symptoms and interference with life subdimensions. In inter-period comparisons, the subdimension scores of emotional symptoms, focal neurological disorders, gastrointestinal system symptoms, and interference with life were found to have increased at a statistically significant level in the postoperative period compared to the preoperative period. Comparisons based on descriptive characteristics revealed statistically significant differences according to gender, marital status, and having children in the preoperative period, and according to age, gender, place of residence, and presence of chronic disease in the postoperative period. In both the preoperative and postoperative periods, the highest mean scores within the HWS were found in the cognitive awareness subdimension. In inter-period comparisons, the subdimension scores of distressing perception were determined to have increased at a statistically significant level in the postoperative period compared to the preoperative period. Statistically significant differences were identified according to age and presence of chronic disease in the preoperative period, and according to marital status and place of residence in the postoperative period. Statistically significant relationships were found between the subdimensions of the MDASI-BT and HWS in both the preoperative and postoperative periods. Positive correlations were identified between certain symptom subdimensions and the subdimensions of distressing emotions, distressing perceptions, and spiritual disruption; in contrast, negative correlations were found with the subdimensions of non-attachment, cognitive awareness, and general mood. In conclusion, preoperative and postoperative symptoms were found to negatively affect holistic well-being in individuals with primary brain tumors. Based on these findings, it is recommended that symptoms and well-being in the preoperative and postoperative periods be addressed together, and that individualized and holistic nursing interventions be planned, implemented, and evaluated.