Başarılı okul liderliği, iş motivasyonu ve iş güvencesi memnuniyeti ilişkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The relationship between successful school leadership, work motivation, and job security satisfaction: A study on teachers
- Tez No: 1007403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, başarılı okul liderliği, iş motivasyonu ve iş güvencesi memnuniyeti arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenler açısından anlamlı farklılıkların olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma deseni kullanılmış ve veriler 248 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama sürecinde iş motivasyonu, iş güvencesi memnuniyeti ve başarılı okul liderliği algılarını ölçmeye yönelik ölçeklerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler demografik bilgilerle birlikte istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların iş motivasyonu, iş güvencesi memnuniyeti ve liderlik algılarının genel olarak orta ile yüksek düzey arasında olduğunu göstermektedir. Yapılan analizler, iş güvencesi algısı düzeylerinin iş motivasyonu üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğunu ortaya koymuştur. İş güvencesini yeterli veya stresli olarak algılayan katılımcıların motivasyon düzeylerinin, iş güvencesini az veya çok az olarak algılayan katılımcılara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların iş arkadaşlarını ve yöneticilerini tanımlama biçimlerinin de başarılı okul liderliği algısı üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Olumlu sosyal özelliklerle tanımlanan çalışanların liderlik algılarının daha yüksek olduğu, olumsuz nitelendirmelerin ise liderlik algısını düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, örgüt içi sosyal ilişkilerin ve örgüt ikliminin liderlik algıları üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among successful school leadership, job motivation, and job security satisfaction and to determine whether there are significant differences among these variables. A quantitative research design was employed in the study, and data were collected from 248 participants through a survey method. The data were obtained using scales measuring job motivation, job security satisfaction, and perceptions of successful school leadership. The collected data, together with demographic information, were analyzed using a statistical analysis program. The findings of the study indicate that participants' levels of job motivation, job security satisfaction, and leadership perception are generally between moderate and high. The results of the analyses revealed that the levels of job security perception create significant differences in job motivation. It was found that the motivation levels of participants who perceive job security as sufficient or stressful are significantly lower than those who perceive job security as low or very low. In addition, the ways in which participants describe their colleagues and supervisors were found to create significant differences in the perception of successful school leadership. Positive social characteristics such as loyal, responsible, and intelligent increase leadership perception, whereas negative descriptions such as slow, boring, and difficult to satisfy decrease leadership perception. These findings indicate that social relationships and organizational climate within the organization play an important role in leadership perceptions.