İlkokul öğrencilerinin öz düzenleme becerileri ile video oyun bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between self-regulation skills and video game addiction in primary school students
- Tez No: 1007404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin öz düzenleme becerileri ile video oyun bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin cinsiyet, sınıf düzeyi ve ortalama oyun süresi açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Çatalca ilçesindeki ilkokullarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf düzeyindeki toplam 263 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“kişisel bilgi formu, öz düzenleme ölçeği ve çocuklar için video oyun bağımlılığı ölçeği”kullanılmıştır. Analizler öncesinde veri setinin normallik varsayımlarını karşıladığı belirlenmiş ve parametrik testlerin kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson momentler çarpımı korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin öz düzenleme becerileri ile video oyun bağımlılığı düzeyleri arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle hedef belirleme–planlama ve öz değerlendirme alt boyutlarının video oyun bağımlılığıyla daha belirgin ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Video oyun bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Buna göre bağımlılık düzeylerinin erkek öğrencilerde ve 4. sınıf öğrencilerde daha yüksek olduğu; ayrıca ortalama oyun süresi arttıkça video oyun bağımlılığı düzeyinin de anlamlı biçimde arttığı belirlenmiştir. Buna karşın, öz düzenleme becerilerinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; ancak oyun süresi arttıkça öz düzenleme becerilerinin azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak, öz düzenleme becerilerinin özellikle bazı alt boyutlarının video oyun bağımlılığı ile ilişkili olabileceğini ve bu becerilerin video oyun bağımlılığı düzeylerinin anlaşılmasında önemli bir değişken olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir. Bu doğrultuda, ilkokul döneminde video oyun süresinin sınırlandırılması ve öğrencilerin öz düzenleme becerilerini destekleyici eğitimsel uygulamaların yaygınlaştırılması, video oyun bağımlılığı riskinin azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between self-regulation skills and video game addiction levels among primary school students and to determine whether these variables differ by gender, grade level, and average gaming time. The research was conducted within the correlational survey model, a quantitative research method. The study group comprises 263 students in grades 3 and 4 attending primary schools in the Çatalca district of Istanbul during the 2025-2026 academic year. In this study, a“personal information form, self-regulation scale, and video game addiction scale for children”were used as data collection tools. Before the analyses, it was determined that the data set met the assumptions of normality and that parametric tests were appropriate. In the analysis of the obtained data, in addition to descriptive statistics, independent-samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson product-moment correlation analyses were applied. According to the research findings, there is a negative and low-level statistically significant correlation between students' self-regulation skills and their levels of video game addiction. Specifically, the goal-setting, planning, and self-evaluation sub-dimensions showed more pronounced correlations with video game addiction. It was determined that video game addiction levels differed statistically significantly according to gender and grade level. Accordingly, addiction levels were higher among male students and 4th-year students; furthermore, as average game time increased, the level of video game addiction also increased significantly. In contrast, it was observed that self-regulation skills did not differ significantly according to gender and grade level; however, self-regulation skills decreased as game time increased. Consequently, this suggests that certain subdimensions of self-regulation skills may be associated with video game addiction and that these skills can be considered an important variable in understanding the levels of video game addiction. Accordingly, limiting video game time in primary school and widespread implementation of educational practices that support students' selfregulation skills may contribute to reducing the risk of video game addiction.