Kapsaisin ile dondurulan köpek spermasının eritme sonrası in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of canine semen frozen with capsaicin after thawing
  1. Tez No: 1007430
  2. Yazar: ÜMİT CAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
Özet
Bu çalışmanın amacı, çiftleşme sorunu yaşayan ancak genetik açıdan değerli damızlık erkek köpeklerin üretim sürecine yeniden kazandırılabilmesi için, sperma dondurma sürecinde antioksidan katkı maddesi olarak kapsaisin kullanımının etkilerini araştırmaktır. Tris-yumurta sarısı bazlı sulandırıcılara farklı oranlarda kapsaisin ilave edilerek köpek spermasının eritme sonrası in vitro olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda bulunan 2–4 yaş aralığındaki sağlıklı beş adet yetişkin Labrador Retriever ırkı köpek kullanıldı. Ejakülat örnekleri elle masaj yöntemiyle alındı, hacim, motilite ve yoğunluk kriterlerine göre değerlendirildi ve uygun örnekler pooling yapılarak dört gruba ayrıldı. Deney gruplarına sırasıyla 0.125 mM, 0.250 mM ve 0.500 mM kapsaisin ilave edildi; kontrol grubuna herhangi bir katkı yapılmadı. Tüm örnekler kademeli soğutma ve programlanabilir dondurma cihazı kullanılarak donduruldu, ardından sıvı azotta (-196°C) saklandı. Eritme sonrası; motilite (CASA), canlılık, morfolojik bozukluk, akrozomal bütünlük (FITC-PSA), hücre membran bütünlüğü (HOST testi) ve DNA bütünlüğü (TUNEL) analizleri gerçekleştirildi. Çalışmamızda köpek spermasının dondurulması sonrasında sperm kalitesindeki değişiklikleri ve kapsaisin ilavesinin bu değişikliklere neden olan etkileri incelendi. Yeni alınmış sperma örneklerinde motilite, plazma membranı fonksiyonel bütünlüğü, akrozomal bütünlük ve DNA bütünlük oranları belirlendi. Dondurma işleminin, özellikle motilite, plazma membran ve akrozomal bütünlük üzerinde olumsuz etkileri olduğu tespit edildi. (P<0,05). Çalışmada, sulandırıcılara kapsaisin ilavesinin eritme sonrası spermatolojik parametrelerde olumlu etkilere neden olduğu görüldü. Özellikle Kapsaisinin 0.125 mM grubu kontrol ve diğer gruplara göre daha yüksek motilite değerleri elde edildi. (P<0,05) Kapsaisin ilavesinin plazma membrane bütünlüğü ve oksidatif stres üzerinde de olumlu etkileri olduğu belirlendi (P<0,05). Sonuçlar, kapsaisinin köpek spermasının dondurma-çözdürme işlemleri sonrasında sperm kalitesini artırıcı potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, köpek üretiminde kriyoprezervasyon tekniklerinin geliştirilmesi ve genetik materyalin korunması için kapsaisin kullanımının potansiyel bir strateji olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of capsaicin use as an antioxidant additive in the semen freezing process in order to reintegrate genetically valuable breeding male dogs that experience mating problems into the production process. By adding capsaicin at different concentrations to Tris–egg yolk–based extenders, it was aimed to evaluate canine semen in vitro after thawing. In the study, five healthy adult Labrador Retriever dogs aged between 2 and 4 years, housed at the Military Veterinary School and Training Center Command, were used. Ejaculate samples were collected by the manual massage method, evaluated according to volume, motility, and concentration criteria, and suitable samples were pooled and divided into four groups. Capsaicin was added to the experimental groups at concentrations of 0.125 mM, 0.250 mM, and 0.500 mM, respectively, while no additive was used in the control group. All samples were frozen using a stepwise cooling protocol and a programmable freezing device, and then stored in liquid nitrogen (−196°C). After thawing, analyses of motility (CASA), viability, morphological abnormalities, acrosomal integrity (FITC-PSA), cell membrane integrity (HOST test), and DNA integrity (TUNEL) were performed. In our study, changes in sperm quality after freezing of canine semen and the effects of capsaicin addition causing these changes were examined. In freshly collected semen samples, motility, functional integrity of the plasma membrane, acrosomal integrity, and DNA integrity rates were determined. It was found that the freezing process had negative effects, particularly on motility, plasma membrane integrity, and acrosomal integrity (P<0.05). In the study, it was observed that the addition of capsaicin to extenders caused positive effects on post-thaw spermatological parameters. In particular, the 0.125 mM capsaicin group yielded higher motility values compared to the control and other groups (P<0.05). It was also determined that capsaicin addition had positive effects on plasma membrane integrity and oxidative stress (P<0.05). The results reveal that capsaicin has the potential to enhance sperm quality after freezing–thawing procedures of canine semen. These findings indicate that the use of capsaicin may be a potential strategy for the development of cryopreservation techniques and the preservation of genetic material in dog breeding.