The effect of nutrition education on mediterranean diet quality index (KIDMED) among adolescents
Adölesanlarda beslenme eğitiminin akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED) üzerine etkisi
- Tez No: 655418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma teori temelli beslenme eğitiminin adölesanların (ortalama yaş 12.5±1.1, erkek/kadın=19/21) Akdeniz diyetine olan uyumlarını nasıl etkilediğini incelemek amacıyla Pelitköy Halit Selçuk Ortaokulu Balıkesir'de gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 40 adölesan gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma 19 Şubat 2020 ile 22 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların Akdeniz diyetine olan uyumlarını değerlendirmede katılımcılar tarafından doldurulan Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) kullanılmıştır. Beslenme eğitimi Türkiye Beslenme Rehberi 2015 esas alınarak hazırlanmıştır ve katılımcılara sunulmuştur. Beslenme eğitiminin süresi yaklaşık bir saattir. Kullanılan müdahalenin temelinde sosyal bilişsel kuram yer almaktadır. Eğitim bilgisayar üzerinden sunum şeklinde verilmiş (Microsoft® PowerPoint®) ve uzun ve anlaşılması zor metinler yerine görseller kullanılmıştır. SPSS 21.0 Microsoft versiyonu ile istatistiksel analizler yapılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite durumu ve Akdeniz diyetine olan uyumları arasında istatistiksel anlamlı bir sonuç elde edilememiştir (F(2,37) = 2.896, p = 0.068). Benzer şekilde katılımcıların kütle oranları ve Akdeniz diyetine olan uyumları arasında istatistiksel anlamlı bir sonuç elde edilememiştir (F(2,37) = 0.925, p = 0.405). Müdahale sonrasında katılımcıların KIDMED skorlarında ortalama 0.925 puanlık artış gözlenmiştir (95% CI [-1.5, -0,34])ve bu artış istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.003). Müdahale katılımcıların kahvaltı yapma alışkanlığı üzerinde anlamlı değişiklik sağlamayı başarmıştır (p≤0.05). Sonuç olarak çalışma teori temelli beslenme eğitimi müdahalesinin adölesan katılımcıların Akdeniz Diyetine olan uyumlarını arttırmada olumlu yönde bir potansiyeli olduğunu ortaya koymuştur. Bu potansiyelin müdahalenin sıklığının arttırılması, sürece sağlık çalışanlarının ve katılımcı ebeveynlerinin dahil edilmesi ve çalışma kapsamının genişletilmesi ile daha güçlü hale gelebileceği düşünülmektedir. Netice olarak ailelerin de dahil edilmesi ve/veya uygulamalı yaklaşımlar içerme gibi birden fazla strateji barındıran, daha detaylı beslenme eğitimlerinin planlanması ve sıklık ile uzun süreli uygulanması ile daha iyi sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate affects of theory based nutrition education on adolescent's (mean age: 12.5±1.1 years, boy/girl=19/21) Mediterranean diet adherence in Pelitköy Halit Selçuk Ortaokulu Balıkesir. Study was conducted with 40 volunteered adolescents between 19th of February 2020 and 22nd of May 2020. Self-administered Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) used in this study to asses adolescent's Mediterranean diet adherence. Nutrition education program prepared based on Türkiye Beslenme Rehberi 2015 and presented ones during the study. Duration of the education was approximately 60minutes. Social Cognitive Theory was the theoretical framework of the intervention. The intervention has been given via a computer based presentation assistance (Microsoft® PowerPoint®) which was heavily consisted of related images rather then long and elusive sentences. SPSS version 21.0 for Microsoft was used for statistical analysis. No statistically significant difference found in physical activity status and adherence to the Mediterranean diet (F(2,37) = 2.896, p = 0.068) as well as body weight status and adherence to the Mediterranean diet (F(2,37) = 0.925, p = 0.405). On average, there were 0.93 points increase in KIDMED scores after intervention (95% CI [-1.5, -0,34]) which was statistically significant (p=0.003). Intervention achieved to produce significant change towards adolescents breakfast making habits (p≤0.05). As a conclusion study shown that theory based nutrition education interventions has a potential towards increasing MeD adherence of adolescents'. This potential will may strengthen with repetition (frequency) of the education, family participation to the education process, health professionals involvement during preparation and presentation of the education, an enhanced scope (number of participants) and a complementary approach which will also focus on physical activity.