Isolation and characterization of mesophilic bacteria from Yazlık Ilıcası thermal spring water and evaluation of their biofertilizer potential using Brassica juncea (L.) Czern. as a model plant
Yazlık Ilıcası kaplıca suyundan mezofilik bakterilerin izolasyonu ile Brassica juncea (L.) Czern. model bitkisi kullanılarak biyogübre potansiyellerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1007432
  2. Yazar: ZEYNEP SUDE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK, DR. ZAEEMA KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Microbiology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Jeotermal kaynaklar, çok çeşitli mikroorganizmalara ev sahipliği yapmaktadır. Yerel fiziko-kimyasal koşullara bağlı olarak termofilik ve mezofilik türler eş zamanlı olarak gelişebilmektedir. Ancak sahip oldukları potansiyele rağmen, bu ortamlar ve içerdikleri mikrobiyal çeşitlilik Türkiye'de büyük ölçüde yeterince araştırılmamıştır. Tarım topraklarında düşük kükürt (S) biyoyararlanımı, özellikle Türkiye'nin tarım alanlarının büyük bir bölümünü oluşturan kurak ve alkali bölgelerde, ürün verimi ve besin kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma, Kocaeli ili Gölcük ilçesinde bulunan bir jeotermal kaynaktan mezofilik kükürt oksitleyici bakterilerin (SOB) izolasyonu ve tanımlanmasına odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, bu bakterilerin S biyoyararlanımını artırma ve Brassica juncea (L.) Czern. bitkisinin gelişimini teşvik etme potansiyelini biyogübre olarak değerlendirmektir. Araştırmada; saha örneklemesi, örnek toplama, bakteri izolasyonu, tanımlama ve biyokimyasal testleri içeren çok aşamalı bir yöntem izlenmiştir. Seçilen bakteri izolatı, kök gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla ayrıca değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, iki uygulama grubu, üç farklı Murashige ve Skoog besiyeri formülasyonu ve uygun bir pH indikatör oranını içeren deneysel bir düzenek kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, SOB izolatının çimlenme oranını ve kök uzamasını teşvik ettiğini göstermiştir. Ayrıca biyokimyasal deneyler, izolatların belirgin bir metabolik çeşitlilik ve çevresel dayanıklılık sergilediğini ortaya koymuş; bu özelliklerin, özellikle biyoyararlanabilir S içeriği düşük, bozulmuş veya alkali topraklarda kullanılabilecek biyogübrelerin geliştirilmesi açısından umut verici olduğunu göstermiştir. Bu araştırma, mezofilik SOB'ların bitki gelişimini teşvik etme potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlamakta ve SOB mikrobiyolojisi alanında ulusal uzmanlığı genişleterek tarımsal üretim sistemlerinde gelecekteki mikrobiyal uygulamaların geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal springs are home to a diverse range of microorganisms. Depending on the local physicochemical conditions, thermophilic and mesophilic species can simultaneously thrive. Despite their potential, these environments and microbial diversity remain largely unexplored in Türkiye. Low sulfur (S) bioavailability in agricultural soils significantly impacts crop yield and nutritional quality, particularly in arid and alkaline regions that make up much of Türkiye's croplands. This study focuses on isolating and identifying mesophilic sulfur-oxidizing bacteria (SOB) from a geothermal spring in the Gölcük district of Kocaeli. The primary objective is to evaluate their potential as biofertilizers to improve S bioavailability and promote the growth of Brassica juncea (L.) Czern. A multi-phase methodology was employed, including site sampling, sample collection, bacterial isolation, identification, and biochemical testing. The selected bacterial isolate was subsequently evaluated for its effects on root development. This evaluation was carried out using an experimental setup that included two treatment groups, three formulations of Murashige and Skoog medium, and an appropriate pH indicator ratio. The results indicated that SOB isolate promoted germination rate and root elongation. Furthermore, biochemical experiments revealed that the isolates exhibited notable metabolic versatility and environmental resilience, making them promising candidates for developing biofertilizers, especially for use in degraded or alkaline soils with low bioavailable S. This research contributes to unravelling the potential of mesophilic SOB in plant growth promotion, and expands national expertise in SOB microbiology, thereby supporting the development of future microbial applications in crop production systems.