Gonadotropin salgılatıcı hormon analoglarının endometriyal intraepitelyal neoplazi ve erken endometrium kanserinde fertilite koruyucu tedaviye etkisi
The effect of gonadotropin-releasing hormone analogs on fertility-sparing treatment in endometrial intraepithelial neoplasia and early-stage endometrial cancer
  1. Tez No: 1007434
  2. Yazar: BENGİ SU YILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERMAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gonadotropin salgılatıcı hormon analoglarının (GnRHa) endometrial intraepitelyal neoplazi (EIN) ve erken evre endometrium kanserinde fertilite koruyucu tedaviye etkisi değerlendirilmiştir. 2010–2024 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda endometriyal örnekleri incelenen ve EIN veya FIGO evre IA endometrioid tip endometrium adenokarsinomu tanısıyla fertilite koruyucu tedavi uygulanmış 54 hastanın verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Olgular, histopatolojik tanılarına göre EIN (n=37) ve endometrium kanseri (n=17) olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Tedavi modaliteleri arasında yüksek doz oral ve intrauterin progestin uygulamaları ile gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri ve aromataz inhibitörünü içeren kombinasyon protokolleri yer almıştır. Hastaların demografik özellikleri, tedavi süresi, ilk negatif biyopsiye ulaşma süresi, rekürrens oranları ve fertilite sonuçları değerlendirilmiştir. İlk negatif biyopsiye ulaşma süresi EIN grubunda medyan 6 ay (3–12 ay), endometrium kanseri grubunda 8 ay (4–14 ay) olarak bulunmuştur. GnRHa kombinasyonu uygulanan hastalarda bu sürenin 4,5 ay olduğu izlenmiş ancak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Rekürrens oranı EIN olgularında %29,7, endometrium kanseri olgularında %47,1 olup, ortalama rekürrens zamanı sırasıyla 23 ve 22 aydır. Rekürrens sonrası yeniden tedavi edilen hastaların yaklaşık yarısında tam remisyon yeniden sağlanmıştır. Fertilite sonuçlarına göre, EIN grubunda gebelik oranı %40,5, canlı doğum oranı %24,3'tür. Endometrium kanseri grubunda gebelik oranı %11,8 olup, takip süresince canlı doğum saptanmamıştır. Sonuçlarımız gonadotropin salgılatıcı hormon analoglarının seçilmiş hasta gruplarında fertilite koruyucu tedaviye katkı sağlayabilecek güvenli ve uygulanabilir bir seçenek olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of gonadotropin-releasing hormone analogs (GnRHa) on fertility-sparing treatment outcomes in patients with endometrial intraepithelial neoplasia (EIN) and early-stage endometrial cancer. Data from 54 patients whose endometrial specimens were examined at the Department of Pathology, Hacettepe University Faculty of Medicine, between 2010 and 2024, and who received fertility-preserving treatment for a diagnosis of EIN or FIGO stage IA endometrioid-type endometrial adenocarcinoma, were retrospectively analyzed. Patients were categorized into two groups based on histopathological diagnosis: EIN (n = 37) and endometrial cancer (n = 17). Treatment modalities included high-dose oral and intrauterine progestins, as well as combination protocols involving gonadotropin-releasing hormone agonists and aromatase inhibitors. Demographic characteristics, treatment duration, time to first negative biopsy, recurrence rates, and fertility outcomes were evaluated. The median time to first negative biopsy was six months (range 3–12) in the EIN group and eight months (range 4–14) in the endometrial cancer group. In patients receiving GnRHa-based combination therapy, this period was 4.5 months, though the difference was not statistically significant. Recurrence occurred in 29.7% of EIN and 47.1% of endometrial cancer cases, with mean recurrence times of 23 and 22 months, respectively. Complete remission was re-achieved in approximately half of the patients who underwent re-treatment after recurrence. Regarding fertility outcomes, the pregnancy and live-birth rates were 40.5% and 24.3% in the EIN group, respectively. In the endometrial cancer group, the pregnancy rate was 11.8%, with no live births observed during follow-up. Our findings suggest that gonadotropin-releasing hormone analogs may represent a safe and feasible adjunct to fertility-sparing treatment in selected patients.