Yatırımcı duyarlılığının kripto para piyasasındaki fiyat balonlarına etkisi: Google Trends verileriyle ampirik bir analiz
The effect of investor sentiment on price bubbles in the cryptocurrency market: An empirical analysis using Google Trends data
  1. Tez No: 1007435
  2. Yazar: ASUMAN EŞLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kripto para piyasalarının kendine özgü merkeziyetsiz doğası, yüksek oynaklık düzeyi ve daha az regüle edilebilir yapısı, bu piyasaları geleneksel finansal varlıklardan ayırarak davranışsal etkiler açısından daha duyarlı hale getirmektedir. Nitekim, yatırımcıların irrasyonel eğilimlerine bağlı olarak piyasada zaman zaman fiyat balonu benzeri spekülatif dalgalanmalar görülebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kripto para piyasalarındaki irrasyonel fiyat balonu varlığını sınamaktır. Bu kapsamda 2020–2024 dönemine ait sekiz büyük kripto para birimi (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dogecoin, Cardano, Stellar ve Solana) için haftalık verilere dayalı olarak fiyat balonları tespit edilmekte ve bu balonların yatırımcı duyarlılığı ile ilişkisi analiz edilerek balonların niteliği sorgulanmaktadır. İlk olarak GSADF testi ile balon dönemleri belirlenmekte olup, sonrasında Google Trends arama hacmi verileri ve çeşitli piyasa göstergeleri kullanılarak lojistik regresyon modeli aracılığıyla balon dönemleri ile yatırımcı duyarlılığı arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Elde edilen bulgular, Google Trends verilerinin fiyat balonlarını öngörmede anlamlı bir açıklayıcı olduğunu göstermekte; bu durum, yatırımcı duyarlılığının piyasadaki aşırı fiyatlanmayı tetikleyebileceğini ve spekülatif hareketlerin oluşumunda belirleyici bir rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The distinctive decentralized nature, high volatility, and relatively unregulated structure of cryptocurrency markets differentiate them from traditional financial assets and make them more susceptible to behavioral influences. Indeed, speculative fluctuations resembling price bubbles can occasionally emerge in these markets due to investors' irrational tendencies. The primary objective of this study is to examine the existence of irrational price bubbles in cryptocurrency markets. In this context, price bubbles are identified for eight major cryptocurrencies (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dogecoin, Cardano, Stellar, and Solana) using weekly data from the period 2020–2024, and the nature of these bubbles is explored by analyzing their relationship with investor sentiment. Initially, bubble periods are detected through the GSADF test. Subsequently, the relationship between bubble episodes and investor sentiment is analyzed using a logistic regression model, incorporating Google Trends search volume data and various market indicators. The findings reveal that Google Trends data serve as a significant predictor of price bubbles, indicating that investor sentiment may trigger excessive pricing in the market and play a decisive role in the formation of speculative movements.