Ayet merkezli bütüncül tefsir yöntemi ve uygulaması: Hac 52. ayet ve Garânîk rivayetleri örneği
Verse-centered holistic interpretation method and its implementation: Verse 52 of Hajj and example of Gharaniq narrations
- Tez No: 1007437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Hac suresinin 52. ayeti ile bu ayetle ilişkilendirilen Garânîk rivayetleri kapsamlı ve disiplinlerarası bir perspektifle ele alınmıştır. Araştırmada sözkonusu ayetin tarihsel, ilmî ve düşünsel bağlamı dikkate alınmış; rivayet, dirayet, fıkhî, işârî, lügavî, içtimâî, edebî, ilmî, felsefî, psikolojik ve konulu tefsir gibi farklı tefsir yöntemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, söz konusu ayetin Kur'ân bütünlüğü içerisindeki yerini ortaya koymak ve tefsir ilmine yöntemsel bir katkı sunmaktır. Araştırmanın ilk bölümünde tefsir ilminin tarihsel süreçte gelişen yöntem ve çeşitleri sistematik bir biçimde incelenmiş; ilgili yöntemler örnek eserler ve müellifler üzerinden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Hac Suresi'nin 52. ayeti Kur'ân ilimleri çerçevesinde detaylı bir tahlile tabi tutulmuştur. Bu kapsamda ayetin nüzûl sebebi olarak aktarılan“Garânîk hadisesi”rivayetleri sened ve metin yönlerinden incelenmiş; bu rivayetlerin hem rivayet tenkidi hem de Kur'ân'ın temel ilkeleri ile Peygamberlerin ismet sıfatı bakımından sorunlu ve zayıf olduğu ortaya konulmuştur. Ayetin dilbilimsel ve belâgat yönleri, kıraat farklılıklarının anlam üzerindeki etkileri, lafzî ve semantik boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca siyak-sibak ilişkisi üzerinde durularak surenin bütünlüğü ve ayetin diğer ayetlerle olan irtibatı açıklanmıştır. Hadis, fıkıh, kelâm ve tasavvuf perspektiflerinden yapılan incelemelerde ayetin fıkhî hükümlerle ilişkisi, Peygamberlerin ortak sıfatlarıyla bağlantıları ve tasavvufî yorumlarda ayetin manevi-işârî boyutları ele alınmıştır. Sonuç olarak Hac Suresinin 52. ayeti ve Garânîk hadisesi, klasik kaynaklar ile modern yorumlar mukayese edilerek çok yönlü bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu inceleme sayesinde ayetin Kur'ân bütünlüğü içerisindeki fonksiyonu, anlam derinliği ve tefsir geleneği içindeki yeri ortaya konmuştur. Çalışma, tek bir ayetin disiplinlerarası yöntemlerle nasıl geniş bir analiz alanı sunabileceğini göstermekte; tefsir ilmine metodolojik açıdan katkı sağlamayı ve araştırmacılara bütüncül bir yaklaşım örneği sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, The 52nd verse of the Hajj Surah and the Gharaniq narrations associated with this verse are discussed from a comprehensive and interdisciplinary perspective. In the research, the historical, scientific and intellectual context of the verse in question has been taken into consideration; various exegetical methodologies such as narration, acumen, juridical, figurative, lexical, socio-cultural, literary, scientific, philosophical, psychological and thematic exegesis have been evaluated comparatively. The aim of the study is to reveal the place of the verse in question within the overall coherence of the Qur'an and to make a methodological contribution to the science of tafsir. In the first part of the study, the methods and varieties of tafsir that developed throughout the historical process have been systematically examined; related methods have been evaluated through sample works and authors. In the second part, the 52nd verse of Surah Al-Hajj has been subjected to a detailed analysis within the framework of Quranic sciences. In this context, the narrations of the“Garanik incident”, which was cited as the reason for the revelation of the verse, have been examined in terms of chain of transmission and textual content; it has been revealed that these narrations are problematic and weak in terms of both narration criticism and the fundamental principles of the Quran and the attribute of infallibility of the Prophets. The linguistic and rhetorical aspects of the verse have been evaluated with the effects of reading differences on the meaning, and the verbal and semantic dimensions. In addition, the integrity of the surah and the connection of the verse with the other verses are explained by focusing on the relationship between the preceding and succeeding context (siyak-sibak). In the studies conducted from the perspectives of hadith, fiqh, theology and Sufism, the relationship of the verse with jurisprudential rulings, its connections with the common attributes of the Prophets and the spiritual-allegorical dimensions of the verse in Sufi interpretations have been examined. As a result, the 52nd verse of the Surah Al-Hajj and the incident of Gharanik have been evaluated in a multidimensional way by comparing classical sources with modern interpretations. Through this analysis, the function of the verse within the overall coherence of the Qur'an, its depth of meaning and its place in the tradition of interpretation have been revealed. The study demonstrates how a single verse can offer a wide range of analysis through interdisciplinary methods; it aims to contribute to the science of tafsir from a methodological perspective and to present an example of a holistic approach to researchers.