Sıçanlara uygulanan sodyum piritionin hematolojik parametre düzeylerine etkisi
Effect of sodium pyrithionine applied to rats on hematological parameter levels
- Tez No: 1007466
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Physiology, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması içerisinde 24 ve 96 saat dilimlerinde (akut sürelerde) iki farklı dozda olmak üzere 35mg ve 70 mg sodyum pirition'un (NaPT) Wistar albino sıçanlar üzerinde hematolojik kan parametrelerdeki değişimleri incelenmiştir. Tek doz olarak NaPT ve kontrol gruplarına salin uygulamaları yapılmış ve intrakardiyak delinme ile ETDA içeren tüplere kan örnekleri toplanmıştır. Kan örnekleri, hematolojik parametrelerin belirlenmiş ve ölçüm sonuçları kontrol grubuna göre grup içi ve gruplar arasındaki farklılığın belirlenmesi için istatiksel analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada, sıçanlara intraperitoneal yolla uygulanan NaPT'nin (35 ve 70 mg/kg, ip) ile 24 ve 96 saatlik sürelerde hematolojik değişimler incelenmiştir. Analizler, 24 saatlik sürede her iki doz grubunda WBC ve lenfosit değerlerinde azalma, 96 saatlik ölçümlerde ise her iki doz grubunda artış olduğunu ve bu değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı (p<0,05) olduğunu göstermiştir. Yine çalışmada 96 saatlik ölçümlerde THR düzeylerindeki artış anlamlıdır(p<0,05). RBC, Htc ve Hb düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Steroid hormonlarının WBC üzerinde düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Mevcut çalışmada, 24 saatlik sürede gözlenen WBC azalmasının kortikosteron artışıyla ilişkili olabileceği, 96 saatte ise kortikosteron seviyelerinin normale dönmesi WBC artışından sorumlu olabileceği düşünülmüştür. THR düzeylerindeki artışın sitokin düzeylerindeki değişimlerin ve histopatolojik olarak konjesyon ve kanamalara bağlı olarak meydana gelmiş olabileceği düşündürtürmüştür. Aynı zamanda bu araştırmanın bulguları, sıçanlara intraperitoneal olarak uygulanan NaPT'nin akut sürede organizmada hayatta kalmayı destekleyen adaptasyon mekanizmalarını tetiklediğini düşündürmektedir. Elde edilen veriler, fizyolojik değişimlerin hematolojik parametreler üzerinde belirgin etkiler yaratabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, changes in hematological blood parameters were investigated in Wistar albino rats after two different doses of 35 mg and 70 mg sodium pyrithione (NaPT) over 24 and 96 hours (acute periods). Saline was administered as a single dose to the NaPT and control groups, and blood samples were collected into ETDA-containing tubes via intracardiac puncture. Hematological parameters were determined in blood samples, and the measurement results were statistically analyzed to determine the differences within and between groups compared to the control group. In this study, hematological changes were investigated over 24 and 96 hours with intraperitoneal NaPT (35 and 70 mg/kg, ip) administered to rats. Analyses showed that WBC and lymphocyte values decreased in both dose groups over the 24-hour period, while increases occurred in both dose groups at 96 hours, and these changes were statistically significant (p<0.05). The increase in THR levels was also significant in the 96-hour measurements in the study (p<0.05). There were no significant differences between the groups in RBC, Htc, and Hb levels. Steroid hormones are known to have a lowering effect on WBC. In the current study, it was thought that the decrease in WBC observed over the 24-hour period may be related to an increase in corticosterone, while the return of corticosterone levels to normal at 96 hours may be responsible for the WBC increase. The increase in THR levels may have been due to changes in cytokine levels and histopathological evidence of congestion and hemorrhage. Furthermore, the findings of this study suggest that intraperitoneal administration of NaPT to rats triggers adaptation mechanisms that support survival in the acute phase. The data obtained indicate that physiological changes can have significant effects on hematological parameters.