Sıçanlarda akut sürelerde uygulanan sodyum pirition'un ghrelin ve leptin hormon düzeylerine etkisi
The effect of sodium pyrithione in acute periods on ghrelin and leptin hormone levels in rats
- Tez No: 792162
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Fizyoloji, Biology, Biotechnology, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında akut süre dilimlerinde (24 ve 96 saat) sodyum pirition (NaPT) ve salin uygulanılması sonucunda Wistar albino sıçanlarda kan serumu ghrelin ve leptin hormon seviyeleri araştırılmıştır. Çalışmalar neticesinde kontrol grupları ile doz gruplarının karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda uygulanan her iki doz grubundaki (35 ve 70 mg/kg) akut sürelerde ghrelin hormon seviyelerindeki azalma istatistiksel analizler sonucunda farkın önemli olduğu tespit edilmiştir. Yine bu çalışmada uygulanan doz gruplarının (35 ve 70 mg/kg) kontrol grubu ile karşılaştırılması sonucu akut sürelerde leptin hormon seviyesindeki artışın istatistiksel analizler sonucunda farkın önemli olduğu tespit edilmiştir. Benzer zaman dilimlerindeki dozlar arasındaki leptin ve ghrelin hormon seviyelerindeki farklar önemsiz olduğu belirlenmiştir. 24 ve 96 saatlik sürede uygulanmış aynı NaPT dozları arasında farklar önemsizdir. Sıçanlar uygulanılmış olan NaPT dozları sitotoksik etki oluşturduğu ve sonucunda doku hasarı oluşturarak nekroz geliştirmiş ve bunun sonucu gelişen inflamasyonun hayvanlarda immünolojik tepki olarak TNF-alfa, 1β ve IL-6 salınımının yapıldığı bilinmektedir. Bu salınan proinflamatuvar sitokinlerin kaşektik etkisi sonucu ghrelin hormon seviyelerinde azalmaya ve leptin hormon seviyelerinde artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, blood serum ghrelin and leptin hormone levels were investigated in Wistar albino rats after administration of sodium pyrithione (NaPT) and saline in acute periods (24 and 96 hours). As a result of the studies, the comparison of the control groups and dose groups was made. As a result of the comparison, the decrease in ghrelin hormone levels in the acute periods in both dose groups (35 and 70 mg/kg) was found to be significant as a result of statistical analyzes. Again, as a result of the comparison of the dose groups (35 and 70 mg/kg) administered in this study with the control group, the difference in the increase in leptin hormone levels during the acute periods was found to be significant as a result of statistical analysis. The differences in leptin and ghrelin hormone levels between doses at similar time periods were found to be insignificant. The differences between the same doses of NaPT administered over a 24-hour and 96-hour period are insignificant. It is known that NaPT doses administered to rats have cytotoxic effects, resulting in tissue damage and necrosis. As a result of the cachectic effect of these released proinflammatory cytokines, a decrease in ghrelin hormone levels and an increase in leptin hormone levels were detected.