Jenkins ile bare-metal sunucularda dağıtık CI/CD agent scaling stratejileri
Distributed CI/CD agent scaling strategies on bare-metal servers using Jenkins
  1. Tez No: 1007486
  2. Yazar: FURKAN GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat (CI/CD) süreçlerinde kullanılan derleme ajanlarının mimarisi, sistem performansı ve ölçeklenebilirlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle yüksek eşzamanlı derleme gereksinimi bulunan ortamlarda, uygun ajan mimarisinin seçimi kritik hâle gelmektedir. Bu tez çalışmasında, Jenkins tabanlı dağıtık CI/CD sistemlerinde bare-metal, Docker tabanlı ve hibrit ajan mimarilerinin performans etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Farklı paralellik seviyelerinde (5, 10 ve 15) paket bazlı ve paket seti bazlı derleme senaryoları uygulanmış; cpu kullanımı, sistem yükü (load), derleme süreleri ve bekleme süreleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Deneyler, Redis, Nginx ve Zstd paketleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Docker tabanlı ajanların yüksek eşzamanlı iş yükü altında cpu zamanlaması ve load açısından performans kaybı yaşadığını, bare-metal ajanların ise düşük paralellikte yüksek performans sunmasına rağmen paralellik arttıkça işlemci doygunluğuna ulaştığını göstermektedir. Hibrit mimari yaklaşımı, farklı iş yüklerinin uygun ajan türlerine yönlendirilmesi sayesinde daha dengeli bir performans profili sunmuş ve yüksek yoğunluklu CI/CD senaryoları için etkili bir çözüm olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The architecture of build agents used in Continuous Integration and Continuous Delivery (CI/CD) systems has a significant impact on performance and scalability, particularly under high concurrency. Selecting an appropriate agent architecture is therefore critical for efficient CI/CD operations. This thesis experimentally analyzes the performance of bare-metal, Docker-based, and hybrid agent architectures in Jenkins-based distributed CI/CD systems. Package-based and package-set-based build scenarios are evaluated under different levels of parallelism (5, 10, and 15). CPU utilization, system load, build times, and waiting times are comparatively analyzed using Redis, Nginx, and Zstd packages. The results show that Docker-based agents experience performance degradation in cpu scheduling and system load under high concurrency, while bare-metal agents provide high performance at low parallelism but quickly reach cpu saturation as concurrency increases. The hybrid architecture offers a more balanced performance profile by assigning workloads to suitable agent types, making it an effective solution for high-load CI/CD environments.