İlkokul öğrencileri ve öğretmenlerinin tercih ettiği resimli çocuk kitaplarının üstkurmaca özelliklerinin belirlenmesi
Identifying the metafictional features of picturebooks preferred by primary school students and teachers
  1. Tez No: 1007487
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARTAL, DOÇ. DR. BERNA COŞKUN ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin severek okudukları ve sınıf öğretmenlerinin tercih ettikleri resimli çocuk kitaplarında üstkurmaca araçlarına yer verilme durumunu belirlemektir. Günümüzde resimli çocuk kitapları, yalnızca öyküyü aktaran metinler olmaktan çıkmış; okuru anlatı sürecinin farkına vardıran, çok katmanlı anlam yapıları sunan çağdaş anlatılar hâline gelmiştir. Bu araştırma, karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmada karma desenlerden açıklayıcı ardışık karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, ilkokul öğrencilerinin sevdikleri ve sınıf öğretmenlerinin tercih ettikleri resimli çocuk kitaplarını belirlemeye yönelik nicel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu aşamada elde edilen sonuçlar, araştırmanın ikinci aşamasında yürütülen nitel incelemenin temelini oluşturmuştur. Nitel aşamada ise belirlenen resimli çocuk kitapları, üstkurmaca araçların varlığı ve kullanım biçimleri açısından incelenmiştir. Çalışma grubunu, ilkokul öğrencilerinin sevdiklerini ifade ettikleri ve sınıf öğretmenlerinin eğitim sürecinde tercih ettiklerini belirttikleri resimli çocuk kitapları oluşturmaktadır. Belirlenen kitaplar, üstkurmaca araçlara yer verilmesi bakımından incelenmiştir. Araştırma bulguları, ilkokul öğrencilerinin sevdikleri ve sınıf öğretmenlerinin tercih ettikleri resimli çocuk kitaplarında üstkurmaca araçlarına sınırlı düzeyde yer verildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which metafictional devices are employed in picture books that are enjoyed by primary school students and preferred by classroom teachers. In contemporary contexts, picture books have evolved beyond being mere texts that convey a story; they have become modern narratives that raise readers' awareness of the narrative process and present multilayered structures of meaning. This study was designed as a mixed-methods research. Specifically, an explanatory sequential mixed-methods design was employed. In the first phase of the study, quantitative data were collected and analyzed to identify the picture books that are favored by primary school students and preferred by classroom teachers. The results obtained at this stage formed the basis for the qualitative analysis conducted in the second phase of the study. In the qualitative phase, the selected picture books were examined in terms of the presence and forms of use of metafictional devices The study group consisted of children's picture books that primary students' liked and their teachers' prefered. These books were analyzed for their use of metafictional devices. The research results indicate that metafictive devices are rarely in picture books primary students' liked and their teachers' preferred.