Osmanlı arşiv belgelerine göre Altunköprü
According to Ottoman archive documents: Altinköprü
  1. Tez No: 1007496
  2. Yazar: ESHRAF SADUN TAHA ORUG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tarihi süreç içerisinde Sancak Merkezi (1736), Kaza Merkezi (1855-1873) ve Nâhiye (1878-1918) olan Kerkük'e bağlı Altunköprü Nâhiyesi ile ilgili Osmanlı arşiv belgelerindeki verilerin ilmî usullere göre ele alınıp değerlendirilmesini amaçlayan bir araştırma tezidir. Osmanlı arşiv belgelerinde Altunköprü'yle ilgili zengin bir belge külliyatı vardır. Bu çalışmada söz konusu belgeler tarih sırasına göre ele alınmış önce bu belgelerin olay özetleri veya durum özetleri çıkarılmış ardından da belgenin asli metni tarihi bir vesika olması hasebiyle yeni harflere çevriyazı yöntemiyle aktarılmıştır. İlk defa neşredilecek olan bu çalışmadaki belgeler; edebiyat, tarih ve sosyoloji alanlarında çalışacak olanlara da özgün malzeme sunması açısından ayrı bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a research thesis aiming to scientifically analyze and evaluate the data in Ottoman archive documents related to Altunköprü District, which was a Sanjak Center (1736), a District Center (1855-1873), and a Sub-district (1878-1918) within Kirkuk throughout history. There is a rich collection of documents related to Altunköprü in the Ottoman archives. In this study, these documents were examined in chronological order; first, summaries of events or situations were extracted from these documents, and then the original text of the document was transcribed into modern Turkish script, as it is a historical document. The documents in this study, which will be published for the first time, are: It also holds a special value in terms of providing original material to those who will work in the fields of literature, history, and sociology.