COMPUTATIONAL INVESTIGATION OF POLYMER ELECTROLYТЕ MEMBRANE FUEL CELL WITH NATURE-INSPIRED FIBONACCI SPIRAL FLOW FIELD
DOĞADAN İLHAM ALAN FIBONACCI SPİRAL AKIŞ ALANINA SAHİP POLİMER ELEKTROLİT MEMBRANLI YAKIT PİLİNİN HESAPLAMALI İNCELENMESİ
  1. Tez No: 1007497
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMIT O. KOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mıssourı Unıversıty Of Scıence And Technology (unıversıty Of Mıssourı-Rolla)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Polimer elektrolit membranli yakıt pilleri (PEMFC) gelecek vaat eden temiz enerji araçlarıdır. Reaksiyona giren maddelerin verimli bir şekilde dağıtılmasi ve olusan ürünlerin etkin bir sekilde uzaklaştırılması acisindan akış alanı tasarımı PEMFC performansında çok önemli bir role sahiptir. Son dönemlerde literatürde doğadan esinlenen çeşitli akış alanı tasarımları öne sürülmüştür. Bu tasarımların ortak özellikleri, keskin kıvrımlar ve köşeli alanlarla sınırlandırılmış akış alanı geometrileri yoluyla akış yönünde ani değişmelerin olmasıdır. Bu tez çalışmasında, kasırgalardan deniz kabuklarına kadar doğada kendine yer bulmus olan Fibonacci spiral yapısı, bir PEMFC'nin akış alanı modeli için degerlendirilmistir. Daha önce yapılan çalışmalarda önerilen doğadan esinlenilmiş tasarımların aksine, kavisli spiral kanal ve yuvarlak alanla sınırlandırılmış akış alanı geometrisi sayesinde akış yönünde sürekli yumuşak bir değişim elde edilmiştir. Fibonacci spiral akış kanalına sahip PEMFC performansı için hesaplamali çalışmalar, yönetici elektrokimyasal denklemlerin Ansys Fluent program kullanarak çözülmesiyle gerçekleştirilmiştir. Fibonacci spiral geometrisine ek olarak, yeni bir dikdörtgensel spiral tasarımı ve geleneksel paralel tasarım da performans karşılaştırmaları için simule edilmiştir. Her üç akış alanı tasarımı için basınç, hız, reaksiyon maddesi konsantrasyonları ve su kütle oranlarının dağılım konturlarına ek olarak polarizasyon, güç yoğunluğu ve gerekli kompresör gücü başına yakıt hücresi güç çıkışı eğrileri hesaplanmıştır. Fibonacci spiral tasarımı, dikdörtgensel spiral ve geleneksel paralel tasarımlara kıyasla homojen reaktan dağılımı, gelişmiş su yönetimi ve son derece düşük basınç kaybı sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer electrolyte membrane fuel cells (PEMFC) are promising clean energy devices. The flow field design has crucial role in PEMFC performance for effective distribution of reactants and removal of products. Several nature-inspired flow field designs have recently been proposed in the literature. Common characteristics of these designs were sudden changes in the flow direction through sharp bends and flow field geometries restrained to areas having corners. In this thesis, Fibonacci spiral configuration, which is found in the nature from hurricanes to seashells, was considered for flow field pattern of a PEMFC. Contrary to the bio-inspired designs proposed in previous studies, continuous smooth change in the flow direction through curved spiral channel and flow field geometry restrained to the rounded area was attained. Computational studies for the PEMFC performance with Fibonacci spiral flow channel were conducted by solving the governing electrochemical equations using the Ansys Fluent software. In addition to the Fibonacci spiral geometry, a novel rectangular spiral design and the conventional parallel design were also simulated for performance comparisons. Polarization, power density, and fuel cell power output per required compressor power curves were computed in addition to distribution contours of pressure, velocity, reactant concentrations, and water mass fractions for all three flow field designs. Fibonacci spiral design exhibited uniform reactant distribution, improved water management, and extremely low-pressure drop compared to the rectangular spiral and conventional parallel designs.