Osmanlı arşiv belgelerine göre XVI. yüzyılda Kırıkkale il bölgesi (Keskin, Konur, Dinek nahiyeleri)
Kırıkkale city region in the sixteen century according to the Ottoman archive documants
  1. Tez No: 62123
  2. Yazar: REFET METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET XVI. yüzyıl tahrir defterlerine göre Kırıkkale il bölgesini tetkik ederken, Osmanlı Devleti'nin öncesine de kısaca göz atmak lazım geldiğine inanarak iki bölümde incelemeye çalıştık. I- Osmanlıdan Devleti'nden önce Kırıkkale il bölgesi II- Osmanlı Devleti döneminde Kırıkkale il bölgesi. I. bölümde, bölge tarihinin Roma ve Bizans çağlarına kadar giden eski bir tarihi geçmişe sahip olduğunu vurguladıktan sonra, yörenin Türkleşmesi ve İslâmlaşmasının temelini teşkil eden 1071 Malazgirt meydan muharebesinden sonraki gelişmeleri izah etmeye çalıştık. II. bölümde ise, ağırlık, tahrir defterlerine verilerek, özellikle XVI. yüzyılda Kırıkkale il bölgesinde bulunan Keskin, Konur ve Dinek nahiyelerinin karye ve mezre'aları ile köy hasıllarını çıkararak, o dönemdeki Osmanlı Devleti'nin genel bütünlüğü içerisinde Kırıkkale il bölgesinin, idarî ve iktisadî yönü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While we are examining Kırıkkale City region according to the XVI. Century's registers, we believed that it is necessary to look into previos period of ottoman state and we tried to study the subject in two chapters: I- Kırıkkale City region before ottoman state II- Kırıkkale City region during the ottoman period İn the first chapter, after stressing the point that the region has a long historical background, goes back to the Roman and Byzantium periods, we tried to explain the developments after the Battle of Monzikerd (1071) which played the fundemantal role in Turkification and İslamization of the region İn the second chapter, by dwelling intensively on the registers especially in XVI. Century, the products of villages and arable fields which belongs to Keskin, Konur and Dinek, districts of Kırıkkale, were proved and then administrative and economic state of Kırıkkale region with in the general wholeness of ottoman state was stressed. II