Çocuk hazır giyim işletmelerinde değer zinciri analizi ve stratejik öneriler
Value chain analysis and strategic recommendations in children's ready-to-wear businesses
  1. Tez No: 1007502
  2. Yazar: MİNE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, Bursa ilinde faaliyet gösteren çocuk hazır giyim üretim işletmeleri için, Michael Porter'ın değer zinciri modeli temel alınarak işletme faaliyetlerini SWOT ve TOWS çerçeveleriyle analiz etmek ve bu sonuçlarla sektörün özgün ihtiyaçlarına cevap verebilecek stratejik önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, saha çalışması yoluyla 65 çocuk giyim üretim işletmesindeki 65 yönetici görüşlerinden elde edilen nitel veriler SWOT tekniği kullanılarak içerik analizi ile değerlendirilmiş, ardından TOWS matrisi yardımıyla stratejiler sunulmuştur. Üretim planlamasından hammadde tedarikine, tasarımdan satış sonrası hizmetlere kadar dokuz faaliyeti olan değer zinciri halkalarının dayandırıldığı katılımcı görüşlerine göre bulgularda; sektörün özellikle esnek üretim, modüler tasarım, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarında stratejik gelişme ihtiyacı olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlara göre, ihracat yapmayan çocuk hazır giyim işletmelerinin belirli üretim süreçlerinde uzmanlaşarak ihracat yapan işletmelerle uzun vadeli üretim ilişkileri kurması önemli bir stratejidir. Tasarım ofisleriyle iş birliği yapmak, koleksiyon geliştirme ve ürün tasarımı kapasitesini artırmak ve dijital satış kanallarını kullanarak markalaşmaya yönelmek de işletmelerin zaman içinde doğrudan ihracata hazırlanmasına katkı sağlayabilecek önemli adımlardır. Termin sorunu yaşayan ya da fasonla çalışan işletmeler için en uygun strateji, tedarikçi sayısını artırmak değil; daha güvenilir, performansı ölçülebilir ve kalite standardı izlenebilir daha dar bir tedarik-fason ağı oluşturmaktır. Tedarik kümelenmesi güçlü bir bölgede olan Bursa'daki işletmeler için bu yaklaşımın uygulanabilirliği yüksektir. İşletmelerin dijitalleşmeyi; ürün veri yönetimi, stok takibi, çok dilli içerik, güvenlik-sertifika bilgisinin görünür sunumu ve çevrim içi müşteri deneyimiyle birlikte düşünmesi gerekmekte olup bu stratejilerin kaliteli ürün ürettiği halde bunu pazarda görünür kılamayan, fiyatı yüksek algılanan veya iç pazarda dar bir müşteri çevresine sıkışan işletmeler için daha yararlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the business activities of children's ready-to-wear manufacturing companies operating in Bursa province, based on Michael Porter's value chain model, using SWOT and TOWS frameworks, and to provide strategic recommendations that can address the unique needs of the sector. Within the scope of the research, qualitative data obtained from the opinions of 65 managers in 65 children's clothing manufacturing companies through fieldwork were evaluated using content analysis with the SWOT technique, and then strategies were presented with the help of the TOWS matrix. Based on the participants' opinions, which are based on the nine activity links of the value chain from production planning to raw material procurement, design to after-sales services, the findings reveal that the sector needs strategic development, especially in the areas of flexible production, modular design, digitalization, and sustainability. According to the results, it is an important strategy for children's ready-to-wear companies that do not export to establish long-term production relationships with exporting companies by specializing in certain production processes. Collaborating with design offices, increasing collection development and product design capacity, and focusing on branding using digital sales channels are also important steps that can contribute to the companies' preparation for direct export over time. For businesses experiencing delivery time issues or relying on subcontracting, the most suitable strategy is not to increase the number of suppliers, but to create a more reliable, measurable, and quality-standard-monitored, smaller supply-subcontracting network. This approach is highly feasible for businesses in Bursa, a region with strong supply clustering. Businesses need to consider digitalization in conjunction with product data management, inventory tracking, multilingual content, visible presentation of security and certification information, and online customer experience. These strategies have been found to be more beneficial for businesses that produce quality products but fail to make them visible in the market, are perceived as having high prices, or are confined to a narrow customer base in the domestic market.