Investigating the role of COL1A1 and FN1 gene expression in cisplatin-resistant ovarian cancer
Sisplatin dirençli over kanserinde COL1A1 ve FN1 gen ekspresyonunun rolünün araştırılması
- Tez No: 1007503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALDA HEKMATSHOAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyokimya, Biotechnology, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Over kanseri (OK), büyük ölçüde kemoterapi direncinin ortaya çıkmasına atfedilen ölümcül bir malignitedir. Sisplatin birinci basamak tedavi olarak kullanılmaktadır; ancak sisplatine karşı gelişen direnç, klinik uygulamadaki en önemli zorluklardan biridir. Bu çalışma, iki ekstraselüler matriks (ECM) geni olan COL1A1 ve FN1'in sisplatin dirençli over kanserindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Gen ekspresyonu, insan over karsinom hücre hattı A2780 ve sisplatin dirençli karşılığı A2780-R'de kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, her iki genin de dirençli hücrelerde anlamlı düzeyde aşağı regüle edildiğini göstermiştir. Sisplatin dirençli over kanseri hücrelerinde gözlenen FN1 ve COL1A1 ekspresyonundaki azalma, hücreye özgü bir adaptif mekanizmaya işaret edebilir. Bu durum, sisplatin dozu veya maruziyet paternlerindeki farklılıkların ekstraselüler matriks gen regülasyonunu etkilemesiyle şekillenmiş olabilir. Sisplatin uygulamasının hem miktarı hem de zamanlaması hücresel yanıtları etkilediğinden, dozlama rejimlerindeki değişiklikler direnç gelişimini etkileyebilir ve sonuç olarak tedavi etkinliğini şekillendirebilir. Bu bulgular, daha önce yeterince değerlendirilmemiş bir direnç mekanizmasının varlığına işaret etmekte olup, ayrıntılı olarak araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer (OC) is a fatal malignancy that has been attributed majorly to the emergence of chemoresistance. Cisplatin is a first-line treatment, but its resistance is one of the main clinical challenges. This study examined how two extracellular matrix (ECM) genes; COL1A1 and FN1 play a role in cisplatin-resistant ovarian cancer. We examined gene expression in the A2780 human ovarian carcinoma cell line and its cisplatin resistant counterpart (A2780-R) through quantitative real-time PCR (qRT-PCR). The results of our study demonstrated that the genes were significantly downregulated in the resistant cells. The reduced expression of FN1 and COL1A1 observed in cisplatin-resistant ovarian cancer cells may indicate a cell-specific adaptive mechanism, potentially shaped by differences in cisplatin dosage or exposure patterns that modify extracellular-matrix gene regulation. Because both the amount and scheduling of cisplatin administration influence cellular responses, variations in dosing regimens may affect how resistance emerges and ultimately shape therapeutic outcomes. It shows that there is a previously underestimated resistance mechanism that should be examined.