Kitap okuma alışkanlığının suça sürüklenen çocuklar üzerindeki etkisi
The effect of reading habit on children leading to delinquency
  1. Tez No: 1007504
  2. Yazar: GÜLAY BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumların önemli bir sorunu olan suça sürüklenen çocuk vakalarının sebeplerinin araştırıldığı çalışmaların birçoğu Ülkemizde kesitsel içerikli olup, bu faktörlerin tespiti ve önlenmesine yönelik bulgular oldukça eksik kalmıştır. Çocuklarda suç davranışı eğitim seviyesi ve okuma alışkanlıkları ile yakından ilişkilidir. Bu tez çalışması kitap okuma alışkanlığının suça sürüklenen çocuklar üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada suça sürüklenmiş çocukların kitap okuma alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları etkileyen çevresel faktörler, nicel araştırma yaklaşımı ve betimsel tarama modeli kullanılarak nesnel biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmanın araştırma evrenini, Şubat-Haziran 2025 ayları arasında adli süreçlere dâhil olmuş veya adli birimlerle temas hâlinde bulunan suça sürüklenen çocuklar oluşturmaktadır. Veriler, 11'i kız ve 29'u erkek olmak üzere toplam 40 çocuğa uygulanan, demografik bilgiler, eğitim durumu, okuma alışkanlıkları, kütüphane kullanımı ve çevresel risk faktörlerini içeren kapsam geçerliğine göre düzenlenmiş yapılandırılmış anket formu ile toplanmıştır. Anket çalışmasının güvenilirlik analizi Cronbach's Alpha metodu ile test edilmiş ve güvenilirlik istatistik kat sayısı 0,713 olarak hesaplanmıştır. Bu oran iyi bir iç tutarlılığa işaret etmiştir. Tez çalışmasının veri analizi için Pearson Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı ve diğer değişkenler arası anlamlı ilişkiler, ANOVA karşılaştırmalı analizi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, suça sürüklenen çocukların okuma alışkanlıklarının düşük olmasına karşın okumanın önemine dair farkındalıklarının yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ailenin, özellikle babanın eğitim düzeyinin okuma davranışı ve kütüphane kullanımı üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. Kütüphanelerin çocukların okuma motivasyonunu artıran önemli bir çevresel faktör olduğu; kitaplara erişim ve uygun ortam sağlandığında okuma isteğini güçlendirdiği görülmüştür. Dijital mecraların okuma alışkanlığını olumsuz etkileyebildiği, buna karşın içsel motivasyona sahip çocukların daha sık okudukları tespit edilmiştir. Bu araştırma, suça sürüklenen çocuklarda okuma kültürünün bireysel, ailesel ve çevresel etkenlerle şekillendiğini ve şiddet ile travmanın özellikle kız çocuklarını daha fazla etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have investigated the causes of child delinquency, a significant issue in our society, yet many of these studies are cross-sectional and fall short in identifying and preventing the contributing factors. Criminal behavior in children is closely linked to their education level and reading habits. This thesis aims to explore the impact of book-reading habits on children who are drawn to crime. The study uses a quantitative research approach and a descriptive survey model to objectively assess the reading habits of children involved in criminal activities, as well as the environmental factors influencing these habits. The research population consists of juvenile delinquents who were involved in legal proceedings or had contact with judicial authorities between February and June 2025. Data were collected using a structured questionnaire, which was adjusted for content validity, and was administered to 40 children (11 girls and 29 boys). The questionnaire included demographic information, educational status, reading habits, library usage, and environmental risk factors. The reliability of the survey was assessed using Cronbach's Alpha, yielding a coefficient of 0.713, indicating good internal consistency. Data analysis for the thesis was conducted using Pearson's Chi-Square test, and significant relationships between book-reading habits and other variables were evaluated using ANOVA. The study found that although children involved in criminal activities had low reading habits, they had a high awareness of the importance of reading. Additionally, the educational level of the family, particularly the father's education, significantly impacted reading behavior and library usage. Libraries emerged as important environmental factors that enhance children's motivation to read; access to books and a supportive environment strengthened their desire to read. The research also indicated that digital media could negatively affect reading habits, while children with intrinsic motivation tended to read more frequently. Ultimately, this study demonstrates that the reading culture among children involved in criminal behavior is influenced by individual, family, and environmental factors, with violence and trauma having a particularly strong impact on girls.