Expression analysis of PCBB and IVD genes in metastatic prostate cancer
Metastatik prostat kanserinde PCBB ve IVD genlerinin ekspresyon analizi
  1. Tez No: 1007505
  2. Yazar: SAFA AHMED A ABU DAYA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. YALDA HEKMATSHOAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri, dünya genelinde erkekler arasında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Lokalize ve yavaş ilerleyen formlardan, yüksek derecede metastatik ve tedaviye dirençli evrelere kadar değişken biyolojik davranış göstermektedir. Bu ilerlemeden sorumlu moleküler mekanizmaların anlaşılması, tanı ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, hastalığın farklı evrelerini temsil eden prostat kanseri hücre hatlarında PCBB ve IVD genlerinin ekspresyon analizine odaklanmıştır. Deneysel model olarak insan prostat kanseri hücre hatları PC3 (CRL-1435™, metastatik, androjen bağımsız) ve LNCaP (CRL-1740™, androjen bağımlı) kullanılmıştır. Toplam RNA izole edilmiş, miktarı belirlenmiş ve kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) analizi için tamamlayıcı DNA'ya (cDNA) dönüştürülmüştür. Karşılaştırmalı gen ekspresyon analizi sonucunda, PCBB ekspresyonunun PC3 hücrelerinde LNCaP hücrelerine kıyasla anlamlı derecede azaldığı belirlenmiş olup, bu durum PCBB baskılanması ile prostat kanserinin metastatik fenotipi arasında olası bir ilişkiye işaret etmektedir. Buna karşılık, IVD gen ekspresyonunda iki hücre hattı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış ve hastalık evresinden bağımsız olarak stabil kaldığı görülmüştür. İstatistiksel analizler GraphPad Prism yazılımı kullanılarak yapılmış ve anlamlılık düzeyi p < 0.05, p < 0.01, p < 0.001 ve p < 0.0001 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, PCBB geninin prostat kanseri metastazı ile ilişkili metabolik veya moleküler değişimlerde rol oynayabileceğini, buna karşın IVD gen ekspresyonunun etkilenmediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, prostat kanserinde genlere özgü düzenlenmenin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve tanısal ve prognostik potansiyellerinin araştırılmasına yönelik ileri çalışmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a leading cause of cancer-related mortality among men worldwide. It demonstrates variable biological behavior ranging from localized indolent forms to highly metastatic and treatment-resistant stages. Understanding the molecular mechanisms responsible for this progression is essential for improving diagnosis and therapeutic strategies. The present study focused on the expression analysis of PCBB and IVD genes in prostate cancer cell lines representing different stages of disease progression. Human prostate cancer cell lines PC3 (CRL-1435™, metastatic, androgen-independent) and LNCaP (CRL-1740™, androgen-dependent) were used as experimental models. Total RNA was extracted, quantified, and converted into complementary DNA (cDNA) for quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) analysis. The comparative gene expression analysis revealed that PCBB expression was significantly reduced in PC3 cells compared to LNCaP, indicating a potential relationship between PCBB downregulation and the metastatic phenotype of prostate cancer. In contrast, IVD expression showed no statistically significant difference between the two cell lines, suggesting that its transcription remains stable regardless of disease stage. Statistical analysis was conducted using GraphPad Prism and significance was determined at p < 0.05, p < 0.01, p < 0.001, and p < 0.0001. The findings demonstrate that PCBB may play a role in the metabolic or molecular changes associated with prostate cancer metastasis, while IVD expression appears unaffected. These results contribute to the growing understanding of gene-specific regulation in prostate cancer and may guide further studies exploring their diagnostic and prognostic potential.