İşletmenin devrinde istihkak davaları
Action of replevin in the case of transfer of enterprise
- Tez No: 1007531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Türk icra hukukunda hacizde istihkak davası borçlu ya da üçüncü kişi tarafından, üçüncü kişinin haczedilen mal üzerinde alacaklının haciz hakkından üstün nitelikte bir hakkı bulunduğunu ileri sürmesi ve bu şekilde hacze karşı çıkılması üzerine açılan davayı ifade etmektedir. Bu çalışma borçluya ait olduğu düşünülen işletmede gerçekleştirilen hacizlerde, işletmenin üçüncü bir kişiye devredildiği ileri sürülerek istihkak iddiasında bulunulmasını ve devamında açılan istihkak davalarını konu almaktadır. Küçük ve orta büyüklükte işletmeler ve büyük işletmelerin tasfiye edilmeksizin devredilebilmesi imkânı devreden ve devralanın kişisel menfaati yanında ülke ekonomisi bakımından da oldukça önemlidir. Buna karşılık uygulamada borçluların sıklıkla alacaklılardan mal kaçırma amacıyla işletmelerini devrettikleri ya da devretmiş gibi göründükleri bilinmektedir. Dolayısıyla işletmenin devri kolaylaştırılırken alacaklılar gerçek olmayan devirlere karşı korunmalıdır. İstihkak davalarında da işletmeyi devraldığı iddiasındaki üçüncü kişi ile devrin gerçek ya da geçerli olmadığı iddiasındaki alacaklı arasındaki uyuşmazlık bu doğrultuda çözüme kavuşturulmalıdır. İşletme devrinin gerçek ve geçerli bir devir olup olmadığı değerlendirilirken işletmenin bünyesinde çeşitli mal ve hakları barındıran bir bütün olması, dönemsel ve sürekli edimli hukuki ilişkiler içine girmesi, devamlılık unsuru ve organizasyon niteliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada Türk hukukunda hacizde istihkak davaları ve işletme devirleri genel hatlarıyla incelenmiş; devrin hukuken geçerli veya geçersiz kabul edilmesi temelinden yola çıkılarak üçüncü kişi lehine ileri sürülen istihkak iddiasına üstünlük tanınıp tanınamayacağı ele alınmıştır. Son olarak hacizde istihkak davalarında dürüstlük kuralı uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish enforcement law, action of replevin (a third-party claim for ownership) can be defined as a lawsuit filed by a third party who asserts that they have a superior right to the seized property than the creditor, thereby contesting the seizure. This study focuses on third-party claims and subsequent enforcement law lawsuits arising from seizures conducted at businesses presumed to belong to the debtor, where it is asserted that the business has been transferred to a third party. The possibility of transferring small and medium-sized enterprises (SMEs) and large enterprises (commercial enterprises) without liquidation is highly significant not only for the personal interests of the transferor and transferee but also for the national economy. In practice, however, it is known that debtors often transfer or appear to transfer their enterprises with the intention of evading creditors and hiding assets. Therefore, while facilitating the transfer of enterprises, creditors should be protected against fraudulent transfers. The dispute between a third party claiming to have acquired the enterprise and creditors contest the legitimacy of the transfer should be resolved in action of replevin. In evaluating the legitimacy and validity of an enterprise transfer, it is essential to consider the enterprise as a composite entity comprising a range of assets and rights, its involvement in continuous performance contracts, the element of continuity, and its organisational structure. In this study, action of replevin and enterprise transfers in Turkish law are analysed in general terms. The question of whether a third-party claim of ownership can prevail based on the distinction between legally valid and invalid transfers of enterprise has been the subject of debate. The opinions advanced in judicial practice and Turkish doctrine have been subjected to critical analysis. The relationship between the provisions and theories related to the transfer of enterprise in Turkish legislation and third-party ownership claims has been examined in detail under subheadings.