Do look up: green leadership
Yukarı bak: Yeşil liderlik
- Tez No: 1007533
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çevresel sürdürülebilirlik çağdaş kurumlar için giderek daha belirleyici bir öneme kavuşurken, liderliğin bu süreçteki rolünü anlamak da kritik bir mesele haline gelmektedir. Bu tez, söz konusu soruyu iki tamamlayıcı çalışma aracılığıyla ele almaktadır. Birinci çalışma, yeşil liderlik araştırmalarına ilişkin kapsamlı bir derleme sunmakta; çevreye özgü dönüşümcü, hizmetkâr, kapsayıcı ve otantik liderlik olmak üzere dört temel kuramsal yaklaşımı sentezlemekte ve bu yaklaşımların tek bir bütünleşik yapı altında ele alınıp alınamayacağını değerlendirmektedir. Çalışma ayrıca yeşil liderliğin öncüllerini, çıktılarını, aracı ve düzenleyici değişkenlerini ele alarak gelecek araştırmalara yönelik fikirler ortaya koymaktadır. İkinci çalışma, bu boşluklardan birini ampirik olarak ele almaktadır. Büyük bir enerji şirketinde görev yapan 644 çalışandan toplanan anket verileri temelinde, yeşil liderliğin bir dizi kurumsal faktörle birlikte çalışanların kurumsal yeşil hedeflere yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini ve bu tutumların duygusal ve devam bağlılığı ile işten ayrılma niyetiyle nasıl ilişkilendiğini incelemektedir. Yapısal eşitlik modellemesi ve regresyon ağacı analizinin birlikte kullanıldığı bu çalışmada, bulgular özellikle üst yönetimin yeşil liderliğinin, hedef çatışmasının, hedef belirsizliğinin ve performans metriklerinde yeşil hedeflerin yokluğunun çalışan tutumlarının en güçlü yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Yeşil hedeflere yönelik olumlu tutumlar daha güçlü duygusal bağlılıkla, duygusal bağlılık da daha düşük işten ayrılma niyetiyle ilişkili bulunmuştur. Regresyon ağacı analizi ayrıca bu faktörlerin birbirinden bağımsız işlemediğini; her bir faktörün etkisinin diğer faktörlerle birlikteliğine göre değiştiğini ve farklı kombinasyonların çalışanlar arasında anlamlı biçimde farklılaşan tutum düzeyleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir bütün olarak, bulgular çalışanların yeşil hedeflere yönelik tutumlarının tek bir faktöre değil, bu hedeflerin yer aldığı kurumsal ortamın genel bütünlüğüne bağlı olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
As environmental sustainability becomes a defining challenge for contemporary organizations, understanding the role of leadership in advancing green goals has become increasingly important. This dissertation addresses this through two complementary studies. The first reviews green leadership research, synthesizing four prominent theoretical approaches - environmentally-specific transformational, servant, inclusive, and authentic leadership - and evaluating their convergence into a unified construct. It maps the antecedents, outcomes, mediators, and moderators of green leadership across multiple levels and identifies directions for future research. The second study addresses one of those gaps. Drawing on survey data from 644 employees at a large energy company, it examines how green leadership, alongside organizational factors, influences employees' attitudes toward their organization's green goals, and how those attitudes relate to affective and continuance commitment and turnover intention. Using structural equation modeling complemented by a regression tree analysis, the findings indicate that green leadership, particularly from top management, along with goal conflict, goal ambiguity, and the lack of green objectives in performance metrics, are the strongest predictors of employees' attitudes. Positive attitudes were, in turn, associated with stronger affective commitment and, through it, lower turnover intention. The regression tree further revealed that these factors do not operate independently; their relative influence depended on how they combined, producing meaningfully different attitude profiles across employees. Together, the findings suggest that employees' attitudes toward green goals depend not on any single factor, but on the coherence of the organizational environment in which those goals are embedded.