Sıçanlarda doğum zamanını belirlemek için serviks Matriks Metalloproteinaz-2 (MMP-2), Matriks Metalloproteinaz-8 (MMP-8) ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1 (TIMP-1) enzimlerinin gen ekspresyonlarının topografik olarak QF-PCR ile incelenmesi
Topographic analysis of gene expression for cervical Matrix Metalloproteinase-2 (MMP-2), Matrix Metalloproteinase-8 (MMP-8), and matrix metalloproteinase tissue inhibitor-1 (TIMP-1) enzymes by QF-PCR to determine the timing of parturition in rats
  1. Tez No: 1007546
  2. Yazar: GÖKSU ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER PAZARBAŞI, PROF. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Moleküler Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Medical Biology, Molecular Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Doğumun zamanında gerçekleşmesi, gebelik sürecinde üreme sistemindeki bütün organlarda meydana gelen fizyolojik değişimlerin normal sürecinde ve koordinasyonlu ilerlemesiyle olmaktadır. Bu fizyolojik değişimlerin anormal gelişmesi preterm veya postterm doğumların meydana gelmesi ile sonuçlanabilmektedir. Serviks, doğuma dek kapalı kalarak fetüsün anne rahminde tutulmasına destek olurken, aynı zamanda doğumun gerçekleşebilmesi için yeniden şekillenme süreci geçirmelidir. Serviks dokusu, hücrelerden ve daha çok bağ doku elemanlarından oluşan heterojen yapıdadır. Servikal ekstraselüler matrikste (ESM) en çok bulunan protein olan kolajenin gebelik süresince metabolik aktivitesinin anlaşılması doğum zamanının belirlenmesinde önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada daha önce deneye girmemiş ve çiftleşmemiş, 90 günlük, ortalama ağırlıkları 200-250g olan Rattus norvecigus türü, wistar albino cinsi, 10 adet gebeliğin 15. gününde, 10 adet gebeliğin 20. gününde olmak üzere toplamda 20 adet sıçan kullanılmıştır. Elde edilen serviks örneklerinin bölgesel olarak araştırmak üzere her örnek Portio Vaginalis ve Portio Supravaginalis bölgelerine ayrılarak deney grupları oluşturuldu. Her örneğin, MMP-2, MMP-8, TIMP-1 ve ACTB genlerinin ekpresyon düzeyleri QF-PCR ile belirlenerek istatiksel analizi yapıldı. Sonuç olarak, MMP-2 gen ekspresyon seviyesi 15. gün Portio Vaginalis bölgesine kıyasla, 20. gün Portio Vaginalis bölgesinde 4,63 kat artarak istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,024). Bu çalışmadan elde edilen bulgular gebelik sürecinde MMP-2 geninin servikal yeniden şekillenme sürecinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Delivery at term arises from the orderly, coordinated progression of physiological adaptations that occur across the reproductive system during gestation. Deviations in the development or timing of these adaptations can precipitate preterm birth or, conversely, prolong gestation into the postterm period. The cervix maintains pregnancy by remaining functionally closed and providing mechanical support for fetal retention; however, it must undergo extensive remodeling—encompassing softening, ripening, effacement, and dilation—for birth to occur. Cervical tissue is heterogeneous, comprising sparsely distributed stromal and immune cells within an extracellular matrix (ECM) dominated by connective tissue components. Because collagen (predominantly types I and III) is the most abundant ECM protein in the cervix, elucidating its turnover, cross-linking, and fibrillar organization across gestation is central to understanding the biomechanical transitions that govern the timing of parturition. In this study, twenty 90 day old, experimentally naïve female Wistar albino rats (Rattus norvegicus; 200–250 g) were included. Ten animals were examined at gestational day (GD) 15 and ten at GD20. For regional (topographical) analysis of the cervix, each specimen was dissected into the Portio Vaginalis and Portio Supravaginalis, which were analyzed as separate experimental regions. Expression levels of MMP 2, MMP 8, TIMP 1, and ACTB were quantified by quantitative fluorescence PCR (QF PCR), followed by statistical analysis. Relative MMP 2 expression in the Portio Vaginalis was 4.63 fold higher on gestational day 20 than on day 15 (p = 0.024), indicating statistically significant upregulation. These findings support a contributory role for MMP 2 in pregnancy associated cervical remodeling.