Kur'an Yolu Tefsiri'nde ölüm algısı
The perception of death in the interpretation of the Qur'an
- Tez No: 1007567
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'an'da ortaya konulan ölüm anlayışını ve bu anlayışın Kur'an Yolu Tefsiri'nde nasıl yorumlandığını ölüm algısı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Ölüm olgusu, tarih boyunca yalnızca biyolojik bir son olarak değil, aynı zamanda insanın varoluşunu anlamlandırma çabasında merkezi bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda araştırmada, Kur'an'da ölümün nasıl konumlandırıldığı, hayatın geçiciliği, ecel, ahiret ve ilahî irade ile ilişkisi üzerinden ele alınmış; söz konusu kavramsal çerçevenin Kur'an Yolu Tefsiri'ndeki yorumları analiz edilmiştir. Çalışmada ölüm, yokluk veya nihai bir son olarak değil, ilahî düzenin bir parçası ve varoluşun farklı bir boyuta intikali olarak değerlendirilmiş; bu yaklaşımın insanın ölüm karşısındaki algısını nasıl şekillendirdiği üzerinde durulmuştur. Kur'an Yolu müelliflerinin yorumları, ölümün yalnızca metafizik bir hakikat olarak açıklanmasının ötesinde, bireyin ölüm tasavvurunu anlamlandıran ve onu korku merkezli yaklaşımdan anlam, sorumluluk ve teslimiyet eksenli bir bakış açısına yönlendiren bir bilinç inşası sunduğunu göstermektedir. Bu çerçevede çalışmada, Kur'an'da inşa edilen ölüm algısının insanın korku, kaygı, umut ve anlam arayışı gibi temel yönelimleriyle ilişkisi ele alınmış; ölüm algısının bireyin hayatı anlamlandırma sürecindeki belirleyici rolü ortaya konulmuştur. Ayrıca modern psikolojide ölüm kaygısı ve varoluşsal anlam arayışı gibi yaklaşımlar, Kur'an merkezli ölüm tasavvuru ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve ölüm olgusunun insanın zihinsel ve inançsal dünyasında nasıl bir anlam çerçevesi oluşturduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the understanding of death presented in the Quran and how this understanding is interpreted in the Quranic commentary“The Path of the Quran,”within the framework of the perception of death. Throughout history, the phenomenon of death has been considered not only as a biological end but also as a central element in humanity's effort to give meaning to its existence. In this context, the research examines how death is positioned in the Quran, its relationship with the transience of life, the appointed time of death, the afterlife, and divine will; and analyzes the interpretations of this conceptual framework in the Quranic commentary“The Path of the Quran.”In this study, death is not considered as non-existence or a final end, but as a part of the divine order and a transition to a different dimension of existence; the study focuses on how this approach shapes the human perception of death. The interpretations of the authors of“The Path of the Quran”show that beyond explaining death as merely a metaphysical truth, they offer a construction of consciousness that gives meaning to the individual's conception of death and guides them from a fear-centered approach to a perspective centered on meaning, responsibility, and submission. Within this framework, the study examines the relationship between the perception of death constructed in the Quran and fundamental human orientations such as fear, anxiety, hope, and the search for meaning; and reveals the decisive role of the perception of death in the individual's process of giving meaning to life. Furthermore, approaches in modern psychology such as death anxiety and the search for existential meaning are evaluated comparatively with the Quran-centered conception of death, and the framework of meaning that the phenomenon of death creates in the human mind and belief system is analyzed.