Hak dini Kur'an dili ve Kur'an yolu tefsirlerinde kadının sosyal statüsü
Social statutes of women in interpretations of hak dini Kur'an dili and Kur'an yolu
  1. Tez No: 218974
  2. Yazar: ZEHRA DAVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma son dönemin büyük İslam âlimlerinden Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın meşhur tefsiri olan Hak Dini Kur'an Dili'ndeki ve günümüz tefsirlerinden Kur'an Yolu'ndaki tesettür, kavvam kavramı, dayak, çok eşlilik, boşanma konusundaki görüşleri tespit ederek bu konular hakkındaki yorumlarını, varsa yorum farklılıklarını ortaya koymaktadır. Birinci kaynak olarak Hak Dini Kur'an Dili tefsirini tercih ettik. İkinci kaynak olarak da Kur'an Yolu'nu tercih ettik.İlk konumuz olan tesettür meselesinde iki tefsirin yorumları örtüşmektedir. Cilbab giyme emri geçici bir emir olmakla beraber başörtüsü anlamında hımar emredilmiştir. Dolayısıyla inanan kadınların başlarını örtmeleri her iki tefsire göre de gereklidir.Elmalılı Hamdi Yazır, kavvam kelimesine kadının işlerini ve muhafazasını üstlenen manasını vermiştir.Kur'an Yolu'na göre ise, modern dönemde İslam'ın kadın erkek eşitliğini kabul etmediği, erkeği kadından üstün gördüğü şeklindeki eleştiriler ?kavvam? kelimesine ?yönetici? ?hâkim? manalarının verilmesinden kaynaklanmaktadır.Dayak konusunda ise Kur'an Yolu tefsiri Hak Dini Kur'an Dili tefsirinin aksine dayak karşıtı bir tutum ortaya koymaktadır. Oysa Hak Dini tefsirinde dayağın gerekçeleri ve mahiyeti anlatılmaktadır.Her iki tefsirde de tek eşlilik tavsiye edilmekle beraber çok eşliliğe izin verilmesinin gerekçeleri anlatılmaktadır.Kur'an Yolu'nda, bir kadın şahit yerine iki kadın şahit şart koşulmasının gerekçesi de kadınların özel durumları, konumları, psikolojileri, ev dışındaki hayatla ilgileri bakımından unutma veya şaşırma ihtimalleri olarak sunulmuştur. Hak Dini Kur'an Dili'nde kadının şahitliğiyle alakalı bu gerekçeler dile getirildikten sonra şu sonuca varılmaktadır: Kadının fıtratıyla erkeğin fıtratı ve mükemmellikleri farklıdır ve kadının dışarıda olup biten olaylara ait ilgisini ve onlara ait hafızasını kısmen kapalı tutması, kadınlığın mükemmelliğinin gereğidir. Dolayısıyla kadın şahitliğe konu olan olayı erkekten daha fazla unutabilir.Her iki tefsirde de boşama hakkının erkeğe verildiği, ancak bu uygulamanın kadını mağdur etmediği, kadının isterse boşanma talebi ile hakime başvurabileceği belirtilmiştir.Sonuç olarak, konumuzla ilgili ayetlerin, Kur'an Yolu ve Hak Dini Kur'an Dili tefsirlerinde bazı farklılıklar olmakla beraber, yorumlarının genel manada birbirleriyle örtüştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the interpretations of being covered, kavvam, beating, polygamy and divorcing in the famous interpretations of Quran in ?Hak Dini Kur?an Dili? of which the author is great Islam Intellectual Elmalılı Hamdi Yazır and another interpretation of Quran in Kur?an Yolu It has been tried to show differences and similarities between two interpretations. We preferred Hak Dini Kur?an Dili as a first source. As a second source we preferred Kur?an YoluThe first section is about being covered. These two interpretations? comments include each other. Wearing cilbab (the practice whereby some Muslim women cover their faces) was a temporary order but hımar which means scarf has been the permanent one. Because of this the women who believe in Allah have to cover their heads.Kavvam was defined as the thing which assumes the women?s works and protect them by Elmalılı Hamdi Yazır.According to Kur?an Yolu in modern age Islam does not accept the equality of men and women and men are more precious than women. The reasons of these ideas sources from the meanings that have been given to the `kavvam?. It was defined as `manager and `predominant?.In the issue of beating Kur?an Yolu shows a contrary manner to the beating. On the contrary of Hak Dini Kur?an Dili interpretation. However, in Hak Dini interpretation the reasons and the content of beating are told.In both interpretations monogamy is advised but at the same time the reasons why polygamy is allowed are told.In Kur?an Yolu, the reasons why two women are necessary instead of one in order to be a witness is explained by giving some reasons such as menstrual period, their position, their psychology, the probability of forgetting and being panic because of the relationship the real life that is outside of their houses. After these reasons about the witnesses of women are given in Kur?an Dili it can be concluded that; the personality of women and men are completely different. The women are not interested in the events outside as it is a piece of their perfectness. So that the woman can forget the events that needed witnesses more than men do.In both interpretations the right of getting divorced was given to the male but this does not mean women are unjustly treated. On the other hand if the women want, they can apply to the judge for the wish of getting divorced.As a result, in the interpretations of Quran; Kur?an Yolu and Hak Dini Kur?an Dili there are some differences in the verses related to our topic but generally the interpretations are generally include each other.