İnsan fıtratı ve bu fıtratın bozulmasına etki eden çağdaş amiller bağlamında Kur'an Yolu Türkçe meal ve tefsiri
The turkish translation and commentary of the Qur'an in the context of human nature and contemporary factors affecting its corruption
- Tez No: 1007566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Fıtrat, bireyin doğuştan sahip olduğu inanç, ahlak ve vicdan potansiyelini ifade eder. İnsan, inanma eğilimi, akıl, idrak ve düşünme gibi yeteneklerle donatılmış, bu sayede Allah'ı tanıyabilen, iyiyi kötüden ayırt edebilen ve hayatını adalet üzerine kurabilen özel bir varlıktır. İmtihan gereği insana verilen bu özellikler; iyilik, doğruluk, ahlak, sadakat ve tek yaratıcıya iman gibi değerleri kapsar. Ancak bu olumlu yönlerin karşıtı olan eğilimler de insanın yapısında bulunabilir. Bu nedenle insanın fıtratı hangi yöne yönelirse kişiliği de o doğrultuda şekillenir. Kişi, kendini eğitip bilinçlendirerek ve yaratıcısıyla bağını kuvvetlendirerek kötü akımlara, ahlaksızlığa ve olumsuz yönelimlere karşı koyabilecek gücü kendi içinde barındırır. Bu yönüyle fıtratın korunması hem bireyin kendi varlığını hem de toplumsal istikrarı sürdürmek için temel bir gerekliliktir. Günümüzde yaşanan ahlaki ve kimlik bunalımları, fıtratın yeniden hatırlanması ve korunmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Fıtrata dönüş, modern insanın kaybettiği anlamı yeniden kazanmasının ve ilahi iradeyle uyum içinde yaşamasının en doğru yoludur. Bu çalışma, insan fıtratına olumsuz etki ederek onu varlık amacının dışına çıkaran amilleri incelemeyi ve korunmasına yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, olumsuz dış etkilerden korunan bir fıtratın iyiliğe yönelme potansiyelini kaybetmediğini göstermektedir. Bunun yanı sıra imanın güçlenmesi ve fıtratın sağlamlaşması için ilahi rehberlik ile doğru bilginin vazgeçilmez olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fitrah refers to the innate potential of an individual for belief, morality, and conscience. Humans are special beings endowed with abilities such as the inclination to believe, reason, understanding, and thought, enabling them to recognize God, distinguish good from evil, and build their lives on justice. These qualities, given to humanity as a test, encompass values such as goodness, truthfulness, morality, loyalty, and faith in the one Creator. However, tendencies contrary to these positive aspects can also be found in human nature. Therefore, the direction in which a person's fitrah is directed shapes their personality. By educating and consciously engaging themselves and strengthening their connection with their Creator, individuals possess the strength within themselves to resist evil currents, immorality, and negative tendencies. In this respect, preserving fitrah is a fundamental necessity for both the individual's existence and the maintenance of social stability. The moral and identity crises experienced today demonstrate how important it is to remember and preserve fitrah. A return to fitrah is the most correct path for modern humanity to regain the meaning it has lost and to live in harmony with the divine will. This study aims to examine the factors that negatively impact human nature, diverting it from its purpose of existence, and to offer solutions for its preservation. The findings show that a nature protected from negative external influences does not lose its potential to incline towards goodness. Furthermore, it concludes that divine guidance and accurate knowledge are indispensable for strengthening faith and solidifying human nature.