Obstrüktif uyku apneli hastalarda uyku testinde yapılan elektrokardiyografiyi kullanarak (elektrokardiyografiden türetilmiş solunum yöntemi ile) apnenin tespit edilmesi
Detection of apnea using electrocardiography recorded during sleep testing in patients with obstructive sleep apnea (using the electrocardiography-derived respiration method)
  1. Tez No: 1007596
  2. Yazar: TUGAY ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), önemli kardiyovasküler sonuçlara yol açabilen yaygın bir uyku bozukluğudur. OSAS'ın toplumda yeterince tanınmadığı ve özellikle kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde taramanın önem taşıdığı bilinmektedir. Tanıda altın standart yöntem polisomnografidir (PSG). Ancak PSG'nin uygulama güçlüğü, maliyeti ve sınırlı erişilebilirliği klinik pratikte önemli kısıtlılıklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, PSG ile karşılaştırılarak elektrokardiyografiden türetilmiş solunum (ECG-derived respiration, EDR) yönteminin OSAS bulgularını saptamadaki etkinliği değerlendirilmiş ve EDR'nin potansiyel bir ön tarama aracı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 11 hasta dâhil edilmiştir. PSG kayıtlarında Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (AASM) kriterlerine göre apne veya hipopne olarak anotasyon yapılan her bir solunum olayının başlangıç ve bitiş zamanları belirlenmiştir. PSG sırasında kaydedilen tek derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) sinyalinden, QRS kompleks alanındaki solunuma bağlı değişimler kullanılarak EDR sinyali elde edilmiştir. EDR sinyalinde solunum amplitüdünde belirgin azalma veya kayıp ile karakterize dönemler olası apne/hipopne olayları olarak tanımlanmıştır. EDR ile saptanan olayların başlangıç ve bitiş zamanları belirlenmiş ve bu olaylar PSG referans anotasyonları ile olay bazında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 11 hastaya ait yaklaşık 80 saatlik uyku kaydında PSG ile tanımlanan 581 apne/hipopne olayının 505'i EDR ile saptanmıştır (olay bazlı duyarlılık %87). Ancak EDR tarafından işaretlenen 18.185 olayın yalnızca 953'ü PSG ile örtüşmüştür (olay bazlı pozitif prediktif değer %5,2). Süre bazlı analizde, PSG'de saptanan toplam 10.413 saniyelik apne süresinin %32'si EDR ile örtüşmüştür (DSe %32). EDR'nin işaretlediği toplam sürenin ise yalnızca %4'ü PSG ile uyumlu bulunmuştur (D+P %4). Sonuç: Tek derivasyonlu EKG'den elde edilen EDR yöntemi, non-invaziv ve düşük maliyetli bir yaklaşım olarak OSAS için potansiyel bir ön tarama aracı olabilir. Ancak klinik kullanıma geçiş için özgüllüğü artırmaya yönelik yazılımsal optimizasyonlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a common sleep disorder associated with significant cardiovascular consequences. OSAS remains underrecognized in the general population, and screening is particularly important in individuals with cardiovascular disease. Polysomnography (PSG) is the gold standard for diagnosis; however, its practical challenges, high cost, and limited accessibility pose significant constraints in clinical practice. This study aimed to evaluate the effectiveness of the electrocardiography-derived respiration (EDR) method in detecting OSAS findings in comparison with PSG and to investigate its potential use as a preliminary screening tool. Materials and Methods: A total of 11 patients were included in the study. In PSG recordings, the onset and termination times of each respiratory event annotated as apnea or hypopnea according to the American Academy of Sleep Medicine (AASM) criteria were determined. The EDR signal was obtained from the single-lead electrocardiography (ECG) signal recorded during PSG, using respiration-related variations in the QRS complex area. Periods characterized by a marked reduction or loss of respiratory amplitude in the EDR signal were defined as possible apnea/hypopnea events. The onset and termination times of events detected by EDR were identified and compared with PSG reference annotations on an event-by-event basis. Results: In approximately 80 hours of sleep recordings from 11 patients, 505 of 581 apnea/hypopnea events identified by PSG were detected by EDR (event-based sensitivity, 87%). However, of the 18,185 events marked by EDR, only 953 overlapped with PSG (event-based positive predictive value, 5.2%). In the duration-based analysis, 32% of the total 10,413 seconds of apnea duration identified by PSG overlapped with EDR (DSe, 32%). Only 4% of the total duration marked by EDR was concordant with PSG (D+P, 4%). Conclusion: The EDR method derived from single-lead ECG represents a noninvasive, low-cost approach with potential as a preliminary screening tool for OSAS. However, software optimization aimed at improving specificity is required before clinical implementation.