Travma sonrası büyümenin duygu düzenleme, bilişsel esneklik ve öz şefkat açısından incelenmesi
An examination of post-traumatic growht i̇n terms of emoti̇on regulation, cognitive flexibility and self-compassion
  1. Tez No: 1007603
  2. Yazar: BETÜL EYLENEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada travma sonrası büyümenin duygu düzenleme, bilişsel esneklik ve öz şefkat açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Öz Duyarlılık Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında olan 277 (%71) kadın, 113 (%29) erkekten oluşan toplam 390 katılımcı oluşturmaktadır. Travma sonrası büyümenin travmanın türüne, zamanına ve yaşanılan travma sayısına göre nasıl farklılaştığını gösteren T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi sonuçlarına göre, travmanın zamanı ve türü ile travma sonrası büyüme arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Yaşanılan travma sayısı ile travma sonrası büyüme arasında ise anlamlı bir farklılık vardır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, travma sonrası büyüme ile duygu düzenleme, bilişsel esneklik ve öz şefkat arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, duygu düzenleme, bilişsel esneklik ve öz şefkat travma sonrası büyümeyi anlamlı bir şekilde yordamaktadır
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine post-traumatic growth in terms of emotion regulation, cognitive flexibility, and self-compassion. For this purpose, data were collected using the Post-Traumatic Growth Inventory, the Post-Traumatic Stress Diagnostic Scale, the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, the Cognitive Flexibility Inventory, and the Self-Compassion Scale. The sample of the study consisted of a total of 390 participants aged between 18 and 65, including 277 women (71%) and 113 men (29%). According to the results of the independent samples t-test and one-way analysis of variance conducted to examine differences in post-traumatic growth based on the type, timing, and number of experienced traumatic events, no significant differences were found between post-traumatic growth and the timing or type of trauma. However, a significant difference was observed between the number of traumatic events experienced and post-traumatic growth. Correlation analyses revealed significant positive relationships between post-traumatic growth and emotion regulation, cognitive flexibility, and self-compassion. Furthermore, the results of the regression analyses indicated that emotion regulation, cognitive flexibility, and self-compassion significantly predicted post-traumatic growth.