Alt ekstremite cerrahisinde genel ve spinal anestezi uygulanan hastalarda sıvı durumu ve bölgesel serebral oksijenasyonun postoperatif kognitif disfonksiyona etkileri
The effects of fluid status and regional cerebral oxygenation on postoperative cognitive dysfunction in patients undergoing lower extremity surgery under general and spinal anesthesia
  1. Tez No: 1007631
  2. Yazar: AYGUL VALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM KORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Postoperatif kognitif disfonksiyon (POCD), ileri yaş hastalarda önemli bir morbidite nedenidir ve perioperatif hemodinamik değişiklikler, anestezi derinliği ve serebral perfüzyon ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada ≥65 yaş alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalarda genel anestezi ve spinal anestezinin erken dönem POCD üzerine etkisi; intraoperatif anestezi derinliği (SEF/PSI), hemodinamik parametreler, pleth variability index (PVI) rehberli sıvı yönetimi ve hemoglobin düzeyleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu prospektif çalışmaya alt ekstremite cerrahisi planlanan 65 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Hastalar uygulanan anestezi tekniğine göre genel anestezi ve spinal anestezi gruplarına ayrılmıştır. Kognitif değerlendirme preoperatif dönemde ve postoperatif 24. ve 48. saatlerde Mini-Mental State Examination (MMSE) ve Montreal Cognitive Assessment (MoCA) testleri ile yapılmıştır. İki puanlık düşüş kognitif disfonksiyon olarak kabul edilmiştir.İntraoperatif dönemde hemodinamik parametreler, SEF ve PSI ile anestezi derinliği, PVI ile sıvı durumu izlenmiştir. Her iki grupta PVI değerleri 9–13 aralığında tutulacak şekilde sıvı yönetimi standardize edilmiştir. Hemoglobin düzeyleri ve perioperatif kan kaybı kaydedilmiştir. Gruplar arasında dermografik özellikler ve anestezi süreleri açısından istatistiksel olarak anlamı fark saptanmadı (p>0,05). İntraoperatif dönemde, ilk 10. dakikadan sonraki ölçümlerde PVI değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi (p>0,05). Her iki grup arasında SEF ve PSI değerleri açısından farklılık saptanmasına rağmen postoperatif 24. ve 48. saatlerde değerlendirilen MMSE ve MoCA skorları arasında anlamlı fark bulunmadı. Bu doğrultuda, POCD gelişimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,05).Gruplar arasında takip edilen NIRS değerleri benzer seyretti (p>0,05).Hemodinamik parametreler değerlendirildiğinde, ortalama arter basıncı (OAB)açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). ≥65 yaş alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalarda erken dönem POCD gelişimi, uygulanan anestezi tekniğinden bağımsız olarak multifaktöriyel bir süreçtir. Anestezi derinliğindeki farklılıklar, hemodinamik stabilite sağlandığı sürece erken dönem kognitif sonuçları tek başına belirlememektedir. Elde edilen bulgular, erken dönem POCD gelişiminde anestezi tekniğinin tek başına belirleyici olmadığını; hemodinamik stabilite ve dolaşım rezervinin korunmasının daha önemli olabileceğini düşündürmektedir.PVI rehberli sıvı yönetimi ile intravasküler volümün standardize edilmesi ve perioperatif hemodinamik stabilitenin korunması, serebral perfüzyonun devamlılığı açısından koruyucu bir rol oynayabilir. POCD'nin önlenmesinde yalnızca anestezi tipine odaklanmak yerine, perioperatif fizyolojik optimizasyonun sağlanması daha rasyonel bir yaklaşım olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Postoperative cognitive dysfunction (POCD) is an important cause of morbidity in elderly patients and is thought to be associated with perioperative hemodynamic alterations, depth of anesthesia, and cerebral perfusion. This study aimed to evaluate the effect of general anesthesia and spinal anesthesia on early POCD in patients aged ≥65 years undergoing lower extremity surgery, together with intraoperative anesthesia depth (SEF/PSI), hemodynamic parameters, pleth variability index (PVI)–guided fluid management, and hemoglobin levels. In this prospective study, patients aged 65 years and older scheduled for lower extremity surgery were included. Patients were divided into two groups according to the anesthetic technique: general anesthesia and spinal anesthesia. Cognitive assessment was performed preoperatively and at postoperative 24 and 48 hours using the Mini-Mental State Examination (MMSE) and Montreal Cognitive Assessment (MoCA). A decrease of two points was defined as cognitive dysfunction. Intraoperatively, hemodynamic parameters were recorded; depth of anesthesia was monitored using SEF and PSI, and fluid status was assessed using PVI. Fluid management was standardized in both groups to maintain PVI values between 9 and 13. Hemoglobin levels and perioperative blood loss were recorded. In the spinal anesthesia group, potential minimal measurement variability in PVI values was considered due to spontaneous respiration. No statistically significant differences were observed between the groups in terms of demographic characteristics or anesthesia duration (p>0.05). During the intraoperative period, no significant differences in PVI values were detected between the groups after the first 10 minutes of measurements (p>0.05).Although differences were observed between the groups in SEF and PSI values, no significant differences were found in MMSE and MoCA scores evaluated at postoperative 24 and 48 hours. Accordingly, no statistically significant difference was observed between the groups in terms of POCD development (p>0.05).NIRS values followed a similar course in both groups (p>0.05). Evaluation of hemodynamic parameters revealed no significant difference between the groups regarding mean arterial pressure (MAP) (p>0.05). In patients aged ≥65 years undergoing lower extremity surgery, early POCD appears to be a multifactorial process independent of the anesthetic technique used. Differences in anesthesia depth do not independently determine early cognitive outcomes as long as hemodynamic stability is maintained.The findings suggest that anesthetic technique alone is not the primary determinant of early POCD development; rather, preservation of hemodynamic stability and circulatory reserve may play a more critical role. Standardization of intravascular volume through PVI-guided fluid management and maintenance of perioperative hemodynamic stability may contribute to the continuity of cerebral perfusion.Instead of focusing solely on the type of anesthesia, ensuring perioperative physiological optimization appears to be a more rational strategy for the prevention of POCD.