Sovereign wealth funds and their impact on financial development: The case of Norway
Ulusal varlık fonları ve finansal gelişmeye etkileri: Norveç örneği
- Tez No: 1007674
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ulusal varlık fonlarını makroekonomik sistemin işleyişini etkileyen makroekonomik aktörler olarak ele ala ve farklı türdeki devlet varlık fonlarının rollerini kapsamlı bir çerçeve içinde incelemektedir. Bu bağlamda, ulusal varlık fonları emtia bazlı ve emtia bazlı olmayan fonlar ile yurt içinde yatırım yapan ve yapmayan fonlar olarak sınıflandırılmış ve makroekonomik peyzaj (macroeconomic landscape) yaklaşımına dahil edilmiştir. Geliştirilen bu kavramsal çerçeve ile, farklı türdeki ulusal varlık fonlarının çeşitli kanallar ve gerçekleştirdikleri işlevler aracılığıyla makrofinansal sistemle nasıl etkileşime girdiği araştırılmaktadır. Çalışmada, Norveç örneği ele alınarak, emtia bazlı ve ulusal yatırımı olmayan ulusal varlık fonlarının finansal sistemi nasıl desteklediği tarihsel ve ampirik bir perspektiften incelenmiştir. Bu bağlamda, Norveç'in 1970-2024 dönemini kapsayan yıllık verileri kullanılarak dört farklı model geliştirilmiştir. Analizlerde ARDL sınır testi yaklaşımı ve hata düzeltme modeli (ECM) kullanılmıştır. Ekonometrik analizde, doğal kaynak gelirlerinin döviz kuru, faiz oranı ve kamu harcamaları gibi belirlenen kanallar aracılığıyla finansal sistem üzerinde oluşturduğu etkilerin, ulusal varlık fonuna yapılan net transferler ile nasıl yumuşatıldığı test edilmiştir. Bulgular, devlet varlık fonuna yapılan net transferlerin, özellikle döviz kuru ve faiz oranları aracılığıyla doğal kaynakların finansal derinlik üzerindeki etkilerini yumuşattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers sovereign wealth funds as macroeconomic actors that influence the functioning of the macroeconomic system and examines the roles of different types of sovereign wealth funds within a comprehensive framework. In this context, sovereign wealth funds have been classified into natural commodity-based and non-commodity-based funds, as well as funds that invest domestically and those that do not and have been incorporated into the macroeconomic landscape approach. Using this developed conceptual framework, this discussion examines how different types of sovereign wealth funds interact with the macro-financial system through various channels and the functions they perform. The study examines how commodity-based sovereign wealth funds support the financial system from a historical and empirical perspective, using Norway as a case study. In this context, four models were developed using annual data from Norway for the period 1970–2024; the analyses employed the ARDL bounds testing approach and the error-correction model (ECM). In the empirical analysis, it was tested how the effects of natural resource revenues on the financial system through channels such as exchange rates, interest rates, and government expenditures are moderated by net transfers to the sovereign wealth fund. The findings indicate that net transfers to the sovereign wealth fund, particularly, smooth the effects of natural resources on financial depth through exchange rate and interest rate channels, whereas the government spending channel does not yield statistically significant results. The results reveal that sovereign wealth funds are important macroeconomic actors that support financial development in economies based on natural resource revenues.