Eklemeli imalat sektöründe döngüsel ekonomi stratejilerinin sürdürülebilirlik ve operasyonel verimlilik üzerine etkisi: Bir teknoloji KOBİ'sinde vaka analizi
The impact of circular economy strategies on sustainability and operational efficiency in the additive manufacturing sector: A case study of a technology SME
- Tez No: 1007743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ekonomi, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Economics, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, döngüsel ekonomi (DE) ile eklemeli imalat (AM) teknolojilerinin entegrasyonunu Türkiye'deki bir teknoloji KOBİ'si (3BFab) örneğinde incelemektedir. Açıklayıcı tekil vaka analizi ve yakınsayan paralel karma yöntem deseniyle yürütülen araştırmada, 16 aylık operasyonel veriler LCA, MFA ve ROI metrikleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, DLP teknolojisinin kuyumculukta %92, dental sektöründe %89.7 karbon emisyonu azaltımı sağladığını göstermektedir. Dijital envanter sistemiyle fiziksel kalıp stoklarının eliminasyonu, 9R hiyerarşisinin R0-Refuse stratejisinin KOBİ ölçeğinde uygulanabilirliğini kanıtlamaktadır. Scope 1-2 emisyonlarında %90'a varan azaltım ve toksik atık eliminasyonu sağlanmıştır. Çalışma, eklemeli imalatın yalnızca teknolojik bir dönüşüm değil, ölçülebilir çevresel ve operasyonel kazanımlar üreten bir döngüsel ekonomi kaldıracı olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, UDESEP hedefleri ve AB Yeşil Mutabakatı bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of circular economy (CE) strategies with additive manufacturing (AM) technologies through the case of a technology SME (3BFab) in Turkey. Conducted as an explanatory single-case study with a convergent parallel mixed-methods design, the research analyzed 16 months of operational data using LCA, MFA, and ROI metrics. Findings demonstrate that DLP technology achieves 92% carbon emission reduction in the jewelry sector and 89.7% in the dental sector compared to conventional methods. The elimination of physical mold inventories through digital inventory systems validates the applicability of the R0-Refuse strategy—the highest tier of the 9R hierarchy—at the SME scale. Reductions of up to 90% in Scope 1-2 emissions and elimination of toxic waste have been achieved. The study reveals that additive manufacturing serves not merely as a technological upgrade but as a measurable circular economy lever generating quantifiable environmental and operational gains. Findings are discussed within the context of UDESEP targets and the EU Green Deal framework.