Sosyal medya platformlarının içerik müdahaleleri ve ifade özgürlüğü
Content moderation by social media platforms and freedom of speech
  1. Tez No: 1007744
  2. Yazar: OSMAN AĞZIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sosyal medya platformlarının içerik denetimi ve müdahale pratiklerini ifade özgürlüğü bağlamında incelemektedir. Çalışmada, geleneksel medya düzenlemeleri temel alınarak ifade özgürlüğünün hukuki çerçevesi ortaya konulmuş; ardından sosyal medya platformlarının yapısal özellikleri ve işleyiş mantığı çerçevesinde bu özgürlüğe yönelik yeni sınırlama biçimleri analiz edilmiştir. Sosyal medya platformlarının içerik kaldırma, görünürlüğü azaltma, hesap askıya alma ve kapatma gibi müdahalelerinin, yalnızca teknik veya tarafsız uygulamalar olmadığı; aksine kamusal tartışma alanını doğrudan etkileyen sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir. Tezde, platformların özel hukuk kişisi olmalarına rağmen fiilen kamusal bir alan işlevi görmeleri nedeniyle, ifade özgürlüğü bakımından klasik devlet müdahalesi–özel aktör ayrımının yetersiz kaldığı savunulmaktadır. Bu çerçevede, platform müdahalelerinin hukuki niteliği, devletin pozitif yükümlülükleri ve uluslararası insan hakları hukuku ışığında değerlendirilmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ve doktrindeki güncel yaklaşımlar dikkate alınarak, sosyal medya platformlarının içerik politikalarının ifade özgürlüğü üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuç olarak tez, sosyal medya platformlarının içerik müdahalelerinin demokratik toplum düzeni bakımından taşıdığı riskleri ortaya koymakta; ifade özgürlüğünün korunması açısından devletlerin ve platformların sorumluluklarına ilişkin hukuki tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the content moderation and intervention practices of social media platforms within the framework of freedom of expression. The study first outlines the legal foundations of freedom of expression based on traditional media regulations, and subsequently analyzes new forms of restrictions arising from the structural and operational characteristics of social media platforms. It is argued that practices such as content removal, visibility reduction, account suspension, and termination are not merely technical or neutral measures, but interventions that directly affect the public sphere and democratic discourse. Although social media platforms are private entities, their de facto function as public forums challenges the classical distinction between state interference and private action in the context of freedom of expression. In this regard, the legal nature of platform interventions is assessed in light of the state's positive obligations and international human rights law. The jurisprudence of the European Court of Human Rights and contemporary doctrinal approaches are examined to evaluate the impact of platform content policies on freedom of expression. The thesis concludes that content interventions by social media platforms pose significant risks to democratic society and aims to contribute to the legal debate concerning the responsibilities of both states and platforms in safeguarding freedom of expression.