Adada'da erken Hristiyanlık dönemi ve Güney Vadi Kilisesi
The early Christian period in Adada and South Valley Church
  1. Tez No: 1007745
  2. Yazar: NURİTTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MÖREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Adada Antik Kenti, Isparta ili Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyü sınırları içerisinde yer almakta olup, erken dönem Hristiyanlık mimarisi ve inanç pratiklerinin gelişimini anlamaya yönelik önemli veriler sunmaktadır. Bu tez çalışması, kentte yer alan Güney Vadi Kilisesi'nin mimari planlamasını, yapı malzemelerini ve devşirme malzeme kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Yapının MS 6. yüzyıldan MS 12. yüzyıla kadar kullanım görmüş olabileceği değerlendirilmektedir. Adada ve yakın çevresinde toplam 18 kilisenin varlığı tespit edilmiştir. Kent merkezindeki üç kilise ile Güney Vadi Kilisesi'nin, özellikle oturma basamaklarıyla ilişkili mekânsal düzenlemeleri, söz konusu alanların katekümenlik eğitimi kapsamında işlevlendirilmiş olabileceğini düşündürmektedir. Bu bağlamda Erken Hristiyanlık dönemine ait kutsal metinler ve literatür ışığında, katekümenlik uygulamalarının Adada özelinde nasıl şekillenmiş olabileceği tartışılmıştır. Ayrıca Aziz Pavlus'un birinci misyonerlik yolculuğu sırasında Adada güzergâhını takip ederek Pisidia Antiokheia'sına ulaşmış olabileceğine dair görüşler değerlendirilmiş; bu olası rota, kentin erken dönem Hristiyanlık tarihi içindeki konumunu anlamak açısından ele alınmıştır. Tüm bulgular arkeolojik ve bilimsel verilerle bütüncül biçimde değerlendirilerek Adada'nın erken Hristiyanlık mimarisi açısından taşıdığı önem ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Adada is located within the boundaries of Sağrak Village in the Sütçüler district of Isparta province and provides significant data for understanding the development of early Christian architecture and religious practices. This thesis aims to examine the architectural planning, building materials, and particularly the use of spolia in the South Valley Church, which is understood to have functioned as a church during the early Christian period. It is assessed that the structure may have been in use from the 6th century to the 12th century. Based on the current condition of the city, documentation, and survey studies, a total of 18 churches have been identified in Adada and its immediate surroundings. The spatial arrangements of the three churches in the city center and the South Valley Church—especially those associated with seating steps—suggest that these areas may have been used within the context of catechumenal instruction. In this regard, how catechumenal practices may have taken shape specifically in Adada has been discussed in light of Early Christian sacred texts and relevant literature. Additionally, views suggesting that Saint Paul may have reached Pisidian Antioch by following the Adada route during his first missionary journey have been evaluated; this possible route is considered in order to understand the city's position within early Christian history. All findings have been assessed comprehensively through archaeological and scientific data, thereby revealing the significance of Adada in terms of early Christian architecture.