Evaluating and rethinking the integrated housing development program (IHDP) in Addis Ababa: Design strategies for affordable housing
Addis Ababa'da entegre konut geliştirme programının (IHDP)değerlendirilmesi ve yeniden düşünülmesi: Erişilebilir konutlar için tasarım stratejileri
- Tez No: 1007788
- Danışmanlar: DOÇ. EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa, hızlı kentleşme, nüfus artışı ve çeşitli kentsel gelişim baskıları nedeniyle erişilebilir konut sağlama konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorluklara yanıt olarak Etiyopya hükümeti, en dikkat çekicisi 2005 yılında başlatılan Entegre Konut Geliştirme Programı (IHDP) olmak üzere çeşitli konut stratejilerini hayata geçirmiştir. Kat mülkiyetine dayalı (kondominyum) konutlara odaklanan program; devlet sübvansiyonları, uzun vadeli finansman mekanizmaları ve çok katlı konut projeleri aracılığıyla düşük ve orta gelirli hanelere uygun maliyetli birimler sunmayı amaçlamaktadır. Ölçeğine ve iddialı hedeflerine rağmen, IHDP'nin uzun vadeli etkinliği geniş çapta tartışılmaya devam etmektedir. Bu tez, Addis Ababa'daki erişilebilir konut sorununu, IHDP'nin şehrin konut krizine çözüm bulmadaki etkinliğini değerlendirmeye özel bir odakla incelemektedir. Çalışma; demografik eğilimleri, kentsel morfolojiyi ve sosyo-ekonomik dinamikleri göz önünde bulundurarak, Addis Ababa'daki konutun tarihsel gelişimini ve teorik çerçeveleri araştıran bir literatür taramasıyla başlamaktadır. Ardından programın farklı uygulama aşamalarını, sosyo-ekonomik bağlamlarını ve coğrafi konumlarını temsil etmek üzere seçilen üç konut yerleşkesini (Lideta, Bole Ayat ve Jemo) analiz etmektedir. Karma yöntemli bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, mimari tasarım, mekânsal organizasyon, erişilebilirlik mekanizmaları ve sosyal etkileri değerlendirmek amacıyla mimari analiz, saha araştırmaları, sakinlerle yapılan mülakatlar ve nicel verileri bir araya getirmektedir. Karşılaştırmalı çerçeveyi güçlendirmek için IHDP, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki uluslararası erişilebilir konut modelleriyle birlikte incelenmektedir. Bulgular, IHDP'nin hem güçlü yönlerini hem de sınırlılıklarını ortaya koymakta ve Etiyopya'daki gelecekteki erişilebilir konut girişimleri için temel iyileştirme alanlarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Addis Ababa, the capital of Ethiopia, faces significant challenges in providing affordable housing due to rapid urbanization, population growth, and multiple urban development pressures. In response to these challenges, the Ethiopian government introduced several housing strategies, most notably the Integrated Housing Development Program (IHDP) in 2005. The program focuses on condominium housing and aims to provide affordable units for low-income and middle-income households through government subsidies, long-term financing mechanisms, and multi-story residential developments. Despite its scale and ambition, the long-term effectiveness of the IHDP remains widely debated. This thesis examines affordable housing in Addis Ababa with a particular focus on evaluating the effectiveness of the IHDP in addressing the city's housing crisis. The study begins with a literature review that explores theoretical frameworks and the historical evolution of housing in Addis Ababa, considering demographic trends, urban morphology, and socio-economic dynamics. It then analyzes three IHDP housing developments Lideta, Bole Ayat, and Jemo selected to represent different phases of program implementation, socio-economic contexts, and geographic locations. Using a mixed-methods approach, the research integrates architectural analysis, field surveys, resident interviews, and quantitative data to evaluate architectural design, spatial organization, affordability mechanisms, and social impacts. To strengthen the comparative framework, the IHDP is examined alongside international affordable housing models from the United States and Europe. The findings reveal both the strengths and limitations of the IHDP and point to key areas for improvement in future affordable housing initiatives in Ethiopia.