EPDM kauçuktan imal edilen egzoz askı parçasının enjeksiyon kalıplama yöntemiyle vulkanizasyonunda kürleme süresi ve kalıp sıcaklığının faz açısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of curing time and mold temperature on phase angle during the vulcanization of an EPDM rubber exhaust hanger part manufactured by injection molding
- Tez No: 1007792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, otomotiv egzoz sistemlerinde ses titreşim konfor performansı açısından kritik olan EPDM esaslı bir egzoz askısında, kürleme süresi ve kalıp sıcaklığı değişiminin faz açısı (δ) ve dinamik mekanik davranış üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Numuneler, 24 gözlü enjeksiyon kalıbında aynı gözden seçilerek konum kaynaklı varyasyon azaltılmış ve tam faktöriyel deney tasarımı kapsamında 150–190 °C aralığında beş sıcaklık ve 180–270 s aralığında dört süre seviyesi ile toplam 20 koşul değerlendirilmiştir. Statik rijitlik ölçümleri 600 N'ye kadar, dinamik ölçümler ise 50 N ön yük ve ±0,05 mm genlik altında 10–150 Hz frekans aralığında MTS servo-hidrolik test sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırmalar için ölçüm tekrarlanabilirliği esas alınarak 70 Hz referans frekansı seçilmiş; K*, K′, K″, δ, sönüm göstergeleri ve kd/ks oranı birlikte yorumlanmıştır. Sonuçlar, statik rijitliğin dar bir bantta kaldığını ve dinamik rijitliğin frekansla arttığını göstermiştir. 70 Hz'de tüm numunelerin dinamik rijitlik değerleri hedeflenen kabul aralığı içinde kalmış; üretilebilirlik açısından düşük sıcaklıklarda çiğlik/gözenek, yüksek sıcaklıklarda yanma gibi sınır davranışları gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, faz açısı davranışı korunarak çevrim süresini kısaltmaya yönelik dengeli bir proses penceresi tanımlanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of cure time and mold temperature on the phase angle (δ) and dynamic mechanical response of an EPDM exhaust hanger an NVH-critical automotive component, was experimentally investigated. To minimize cavity position effects, specimens were taken from the same cavity of a 24-cavity injection mold. A full factorial design of experiments was applied, covering five temperature levels (150–190 °C) and four time levels (180–270 second), resulting in 20 curing conditions. Static stiffness was measured up to 600 N, while dynamic tests were conducted on an MTS servo-hydraulic system using a 50 N preload and ±0.05 mm displacement amplitude over a 10–150 Hz frequency sweep. For reliable condition-to-condition comparison, 70 Hz was selected as the reference frequency based on measurement stability, and the results were evaluated using K*, K′, K″, δ, damping indicators, and the kd/ks ratio. The findings indicate that static stiffness remains within a narrow range, whereas dynamic stiffness increases with frequency. At 70 Hz, dynamic stiffness values for all conditions remained within the target acceptance range; however, manufacturability limits were observed as under-cure/porosity at low temperatures and burn type defects at high temperatures. Overall, the study demonstrates that a balanced curing window can be defined to reduce cycle time while maintaining the phase angle behavior required for noise, vibration and harshness performance.