Participatory placemaking in urban slums through community-led public space design
Toplum önderliğinde kamusal alan tasarımı yoluyla kent geçekondu mahallelerinde katılımcı mekan oluşturma
  1. Tez No: 1007793
  2. Yazar: ABDULMALIK DAHIR SHEIKH AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURNEV ATILGAN YAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Mimarlık, Urban and Regional Planning, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Nairobi'deki Kibera Gecekondu Bölgesi'nde gerçekleştirilen Kibera Kamusal Alan Projesi 01'i (KPSP 01) nitel bir vaka çalışması olarak ele alarak, topluluk öncülüğündeki kamusal alan tasarımı yoluyla katılımcı mekân oluşturmanın kentsel gecekonduları nasıl dönüştürebileceğini incelemektedir. Geleneksel, tepeden inme gecekondu dönüşüm yaklaşımlarının enformel yerleşimlerde tekrar eden başarısızlığının altını çizen araştırma; yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcı gözlemi ve mekânsal analiz yöntemlerini kullanarak, taban hareketi niteliğindeki tasarım süreçlerinin mekânsal adaleti ve kent hakkını (Lefebvre, Soja) nasıl ilerlettiğini sorgulamaktadır. Bulgular, topluluk katılımının, su baskınına maruz kalan tehlikeli bir atık alanını, kritik bir sosyal altyapı işlevi gören, hareketli ve çok işlevli bir kamusal mekâna dönüştürdüğünü göstermektedir. Katılımcılar; mekâna bağlılık, güvenlik, sosyal uyum, mikro-ekonomik canlılık ve çevre sağlığında önemli iyileşmeler bildirmiştir. Proje, derin bir kolektif sahiplenme duygusu ve mekânsal meşruiyet oluşturarak bölgesel damgalamaya karşı koymuştur. Ancak araştırma kritik bir paradoksu ortaya koymaktadır: Günlük kullanım ve bakımı mümkün kılan güçlü topluluk sahipliği, kurumsal veya finansal destekten yoksun, gönüllülük esaslı bir bakım modeli nedeniyle zayıflamaktadır. Bu sürdürülebilirlik açığı, katılımcı sistemlerin resmî ortak yönetişim düzenlemeleri olmaksızın kırılganlığını gözler önüne sermektedir. Tez, katılımcı mekân oluşturmanın ötekileştirilmiş topluluklarda kentsel adaleti tesis eden dönüştürücü bir pratik olduğunu, ancak uzun vadeli geçerliliğinin ortak tasarımdan kurumsallaşmış ortak yönetişime evrilmesine bağlı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how participatory placemaking through community-led public space design can transform urban slums, using the Kibera Public Space Project 01 (KPSP 01) in Nairobi as a qualitative case study. Challenging conventional top-down slum upgrading approaches that have repeatedly failed informal settlements, the research employs semi-structured interviews, participant observation, and spatial analysis to investigate how grassroots design processes advance spatial justice and the right to the city (Lefebvre, Soja). The findings demonstrate that community participation successfully transformed a hazardous, flood-prone wasteland into a vibrant multifunctional plaza serving as critical social infrastructure. Residents reported significantly enhanced place attachment, safety, social cohesion, micro-economic vitality, and environmental health. The project fostered profound collective ownership and spatial legitimacy, challenging territorial stigmatization. However, the research reveals a critical paradox: deep community ownership enabling daily care is undermined by a volunteer-based maintenance model lacking institutional or financial backing. This sustainability gap exposes participatory systems' vulnerability without formalized co-stewardship arrangements. The thesis concludes that while participatory placemaking constitutes transformative praxis enabling urban justice in marginalized communities, its long-term viability requires evolving from co-design to institutionalized co-governance with municipal partners.