Belge erişiminde teknolojik yaklaşım
- Tez No: 12489
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ADİL ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
il ÖZET Bu çalışmada, ülkemizdeki kurum ve kuruluşlarda ve rilmekte olan belge erişim hizmetlerinde görülen yetersiz liğin nedenlerini araştırmak ve bu konuda probleme çözüm önermek amaçlanmıştır. Probleme esas teşkil eden temel hipotezimiz; yeter sizlik, modern yöntem ve tekniklere.dayanmayan arşiv uygu lamalarından kaynaklanmaktadır, şeklinde tesbit edilmiş tir. Araştırmada betimleme yöntemi uygulanmıştır. Veri ler, üç resmi kurumda katılarak gözlem, tekniğiyle. elde edilmiştir. Sonuç olarak;. 1- Belge erişimi ile belge erişim araçları arasın da neden-sonuç ilişkisinin var olduğu, 2- Uygulamalarda kullanılan yöntem ve- tekniklerin modern arşivcilikle bağdaşmadığı veya yetersiz 'kalındığı, 3- Uygulanan yöntem ve teknikler bakımından belge erişim araçlarının hazırlanmasında; dosyalamada; ve. düzen lemede problemlerin yoğunlaştığı, 4- Bilgisayar kullanımına yönelik çalışmaların he nüz hazırlık safhasında olduğu, 5- Kurumların, belge erişimini sağlayabilecek organi ze bir yapıya veya arşive sahip olmadıkları ortaya çık mıştır. Kurumlarda, belge erişiminde görülen yetersizliğin giderilebilmesi için; 1- Arşivler organize bir yapıya kavuşturulmalı, 2- Uygulamalarda arşivciliğe ait modem yöntem ve teknikler kullanılmalı, 3- Çalışmalarda ve hizmetlerde ekonomi ve etkinliğin sağlanabilmesi için, otomasyon manuel yöntemlere tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY This study attempts to identify and demonstrate the deficiencies, suggests the reasons for them, and propose amelioration, in the nature of record retrieval services given by the state institues in Turkey. It is the contention of this study (its hypotheses) that the ma^or deficiencies in records retrieval services are basicly by product of existing system of archival applications in these institutions that are not based on the modern tecniques and methods, The method chosen for this study is descriptive method. The data to test our hypotheses has been obtained from three official institutions by participatory observation. In conclusion, it has been observed that; - There is a casual relationship between the records retrieval and retrieval apparatus, - The methods and tecniques used, in applications are either incompatible or insuf f ucient, - Prom the viewpoint of methods and tecniques applied, the problem is condensed in preparing the means of record retrieval, in filing and. in arragement, - Studies toward computerasztion is still in preparatory stage, - The institutions concerned fail to possess the organized structure and the archival system for effective record retrieval services. In order to unravel the strands in. the observed inadequecies in the record retrieval services of the state institutions. This, study suggests that,iv - An organized structure should be implemented for archives, - The modern methods andtechniques related to archives should be used in applications, - Computerised method should be preferred to manual method in order to provide economy and efficiency, in the archival applications and services;