İstanbul'daki kurumsal şirket çalışanlarının fonksiyonel besin tüketimi ve besin neofobisi ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relation between functional food consumption and food neophobia in İstanbul
- Tez No: 1007798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MERT BİBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal çalışanlarda fonksiyonel besin tüketimi ile besin neofobisi, besin teknolojileri neofobisi ve psikososyal bariyerler arasındaki ilişkileri incelemektir. İstanbul'da farklı sektörlerde çalışan 308 yetişkinin sosyodemografik özellikleri, genel sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları ve fonksiyonel besin tüketimleri değerlendirilmiş; besin neofobisi ve besin teknolojileri neofobisi düzeyleri doğrulanmış ölçekler aracılığıyla ölçülmüştür. Araştırma kesitsel tasarımda yürütülmüş ve veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcıların %51,6'sı kadın, %48,4'ü erkektir. Çalışanların yaş ortalaması 36,5±10,6'dır. Fonksiyonel besin tüketiminde doğal, lifli ve fermente besinlerin daha sık; zenginleştirilmiş fonksiyonel ürünlerin ise daha düşük düzeyde tüketildiği saptanmıştır. Besin neofobisi dağılımı %10,7 neofilik, %67,2 nötr ve %22,1 neofobik olarak belirlenmiştir. Besin teknolojileri neofobisinde ise %15 düşük, %70 orta ve %14,5 yüksek besin teknolojisi neofobisi olarak bulunmuştur. Besin teknolojileri neofobisi düzeyinin erkeklerde daha yüksek olduğu (p= 0,003) ve yaş ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır (r = 0,235 p=<0,001). Bulgular, fonksiyonel besin tüketiminin yalnızca algılanan sağlık yararı ile değil; alışılmış/bilinen besinlere yönelim, bu besinlere atfedilen güven duygusu ve besin teknolojilerine ilişkin risk algısıyla da şekillendiğini göstermektedir. Besin teknolojisine yönelik farkındalığın artırılması ve yüksek teknoloji neofobisi eğilimlerinin beslenme danışmanlığı süreçlerine entegre edilmesi, fonksiyonel besin tüketimini artırmaya yönelik müdahalelerin etkinliğini yükseltebilecek alanlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the relationships between functional food consumption and food neofobia, food technologies neofobia and psychosocial barriers in corporate employees. A total of 308 adults working in different sectors in Istanbul were assessed in terms of sociodemographic characteristics, general health status, dietary habits, and functional food consumption, while levels of food neophobia and food technology neophobia were measured using validated scales. The study employed a cross-sectional design, and data were collected using a questionnaire-based approach. Of the participants, 51.6% were women and 48.4% were men. The average age of the employees is 36.5±10.6 years. Functional food consumption was characterized by more frequent intake of natural, high-fiber, and fermented foods, whereas fortified functional products were consumed at lower levels. The distribution of food neophobia was 10.7% neophilic, 67.2% neutral, and 22.1% neophobic. Regarding food technology neophobia, 15.0% of participants exhibited low, 70.0% moderate, and 14.5% high levels. Food technology neophobia was higher in men (p= 0,003) and showed a positive association with age (r = 0,235 p=<0,001). The findings indicate that functional food consumption is shaped not only by perceived health benefits but also by preferences for familiar foods, trust attributed to these foods, and risk perceptions related to food technologies. Increasing awareness of food technologies and integrating tendencies of high technology neophobia into nutrition counseling may enhance the effectiveness of interventions aimed at promoting functional food consumption.