Muğla ili Menteşe ilçesindeki birinci basamak çalışanlarının sosyodemografik, sağlık durumu, sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışları ile ilgili özelliklerinin sağlık okuryazarlığı üzerine ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between the sociodemographic, health status, health promoting and protective behaviours characteristics of primary care workers in Mentese district, Mugla province, and health literacy
- Tez No: 1007808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Muğla ili Menteşe ilçesindeki birinci basamak çalışanlarının sosyodemografik, sağlık durumu, sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışları ile ilgili özelliklerinin sağlık okuryazarlığı üzerine ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni 284 kişi olup, %95.4'üne ulaşılmıştır. Yüzyüze anket uygulaması yöntemi ile veri toplanmıştır. Bağımsız değişkenler; sosyodemografik, sağlık durumu özellikleri, Sağlığı Geliştirici ve Koruyucu Davranışlar Ölçeği'dir (SGKDÖ). Bağımlı değişken, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Türkçe Uyarlaması'dır (ASOY-TR). Katılımcıların yaş ortalaması 41.40±10.54, %62.7'si kadın, %81.2'si üniversite mezunu, %80.1'i sağlık personeli, %35.8'i aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanı, %43.5'inin geliri giderinden düşük, %55.7'si ilk ASM'ye başvurmakta, %98.5'i sağlık problemi olduğunda sağlık profesyonellerine danışmaktadır. Ölçek puan ortalamaları; SGKDÖ'nün 84.52±9.74, ASOY-TR'nin 36.88±8.48'dir. Üniversite mezunlarının, sağlık personelinin, geliri giderinden yüksek olanların, ilk 3. basamak kuruma başvuranların, sağlık problemini sağlık profesyonellerine danışanların, SGKDÖ yüksek olanların sağlık okuryazarlık düzeyi yüksek bulunmuştur. İleri analizde ASOY-TR üzerinde en etkili değişkenler; meslek, SGKDÖ, yaş olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak; katılımcıların genç olması, sağlık eğitimi alması, eğitim seviyesinin ve gelir durumunun yüksek olması, sağlık problemini sağlık profesyonellerine danışması, sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışları sergilemesi sağlık okuryazarlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between the sociodemographic, health status, and health-promoting and protective behaviors characteristics of primary care workers in the Menteşe district of Muğla province and their health literacy. It is a cross-sectional study. Its sample size is 284, and the availability rate is 95.4%. Data were collected through the face-to-face questionnaire method. The independent variables are sociodemographic, health status characteristics, and the Promotive and Protective Health Behaviours Scale (PPHBS). The European Health Literacy Scale Turkish Adaptation (HLS-EU-TR) is the dependent variable. The average age of the participants is 41.40±10.54, 62.7% are women, 81.2% are university graduates, 80.1% are health personnel, 35.8% work at family health centers (FHC), 43.5% have income lower than expenses, 55.7% apply first to FHC, and 98.5% consult health professionals when they have health problems. The average scale scores are 84.52±9.74 for PPHBS and 36.88±8.48 for HLS-EU-TR. Higher health literacy was found among university graduates, health personnel, those with higher income, those applying to tertiary care first, those consulting health professionals for health problems, and those with high PPHBS scores. In advanced analysis, the most effective variables on HLS-EU-TR were identified as occupation, PPHBS, and age. As a result, being young, having health education, having a high level of education and income, consulting health professionals for health problems, and exhibiting health promoting and protective behaviors positively affect health literacy.