Farklı yaş gruplarındaki reformer pilates yapan kadınlarda esneklik,kuvvet ve postürün incelenmesi
Examination of flexibility,strength and posture in women who practice reformer pilates
- Tez No: 1007809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Egzersiz alışkanlıklarının, kadınlarda yaşa bağlı olarak ortaya çıkan esneklik kaybı, kas kuvvetinde azalma ve postür bozukluklarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Bu çalışmada, farklı yaş gruplarındaki kadınlarda 10 seanslık Reformer Pilates eğitiminin esneklik, kas kuvveti ve postür düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya 18–45 yaş ve 46–65 yaş gruplarında yer alan toplam 38 kadın dahil edildi. Katılımcılara toplam 10 seanslık Reformer Pilates programı uygulandı. Katılımcıların esneklik düzeyleri otur-uzan testi ile değerlendirildi. Kas kuvveti ve core dayanıklılığı; gövde fleksörleri endurans testi, lateral köprü testi ve Sorensen testi kullanılarak ölçüldü. Postüral ve biyomekanik analizler üç boyutlu analiz sistemi Visbody kullanılarak gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testleri uygulanmış, anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Çalışma sonucunda, Reformer Pilates uygulamalarının tüm katılımcılarda esneklik düzeyini istatistiksel olarak anlamlı biçimde artırdığı belirlendi (p<0.001). Postüral parametreler incelendiğinde, özellikle yuvarlak omuz açısı ile pelvik tilt açısı gibi bileşenlerde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0.05). Yaş gruplarına göre yapılan karşılaştırmalarda, metabolik yaş değişkeninin her iki ölçümde de ileri yaş grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edildi (p<0.001). Buna karşın, esneklik ve core dayanıklılığı gelişim oranlarında yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Elde edilen bulgular doğrultusunda,kısa süreli Reformer Pilates uygulamalarının kadınlarda özellikle esneklik ve postüral parametreler üzerinde hızlı ve olumlu etkiler oluşturduğu sonucuna varıldı. Elde edilen bulgular; bu yöntemin incelenen her iki yaş grubunda da güvenli, koruyucu ve geliştirici bir egzersiz modeli olduğunu, farklı yaş kategorilerinde etkili sonuçlar sunduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
It is stated that exercise habits play an important role in preventing flexibility loss, decrease in muscle strength, and postural deformities that occur in women depending on age. This study aimed to examine the effects of 10-session Reformer Pilates training on flexibility, muscle strength, and posture levels in women of different age groups. A total of 38 women in the 18–45 and 46–65 age groups were included in the research. A total of 10 sessions of Reformer Pilates program was applied to the participants. Flexibility levels were evaluated with the sit-and-reach test. Muscle strength and core endurance were measured using the trunk flexors endurance test, lateral bridge test, and Sorensen test. Postural and biomechanical analyses were performed using the Visbody 3D analysis system. In the statistical analysis of the obtained data, t-tests for dependent and independent samples were applied, and the significance level was accepted as p<0.05. As a result of the study, it was determined that Reformer Pilates applications increased the flexibility level in all participants in a statistically significant manner (p<0.001). When postural parameters were examined, significant improvements were found especially in components such as rounded shoulder angle and pelvic tilt angle (p<0.05). In comparisons made according to age groups, it was found that the metabolic age variable was significantly higher in the older age group in both measurements (p<0.001). On the other hand, no statistically significant difference was found between the age groups in terms of flexibility and core endurance improvement rates (p>0.05). Based on the findings obtained, it was concluded that short-term Reformer Pilates applications create rapid and positive effects, especially on flexibility and postural parameters in women. The findings showed that this method is a safe, protective, and developmental exercise model in both age groups examined, and offers effective results across different age categories.