Tenis sporcularında kayropraktik HVLA manipülasyonunun sürat, çeviklik ve solunum kas kuvveti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chiropractic HVLA manipulation on speed, agility, and respiratory muscle strength in tennis players
  1. Tez No: 1007807
  2. Yazar: POUYA MORADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE AYŞE GÖRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, tenis sporcularında servikal bölgeye uygulanan yüksek hız–düşük genlik (HVLA) kayropraktik manipülasyonunun sürat, çeviklik ve solunum kas kuvveti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, rastgele atamalı, yalancı-müdahale kontrollü, ön test–son test ölçümlerine dayalı paralel gruplu deneysel bir model ile yürütülmüştür. Araştırmaya, 18 yaş ve üzeri ve benzer antrenman yüküne sahip toplam 60 tenis sporcusu dâhil edilmiş; katılımcılar deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna dört hafta boyunca haftada bir seans servikal HVLA manipülasyonu uygulanırken, kontrol grubunda yalnızca mevcut antrenman programları sürdürülmüştür. Sürat 30 m sprint testi, çeviklik T-test çeviklik testi ve solunum kas kuvveti ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, ön test puanları kovaryant olarak dâhil edilerek ANCOVA yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, deney grubunda sürat, çeviklik ve solunum kas kuvveti parametrelerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler olduğunu göstermiştir. Deney grubunda 30 m sprint süresi ortalama 0,27 saniye, T-test çeviklik süresi 0,47 saniye daha kısa bulunmuş; solunum kas kuvveti ise ortalama 2,93 cmH₂O daha yüksek ölçülmüştür. Etki büyüklükleri sırasıyla sürat için η²=0,372, çeviklik için η²=0,360 ve solunum kas kuvveti için η²=0,341 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, servikal HVLA manipülasyonunun tenis sporcularında kısa mesafe sürat, çeviklik ve solunum kas kuvveti üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma tasarımına bağlı sınırlılıklar göz önünde bulundurulduğunda, sonuçların genellenebilirliğini değerlendirmek amacıyla daha kapsamlı ve kontrollü araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of high-velocity, low-amplitude (HVLA) chiropractic manipulation applied to the cervical region on speed, agility, and respiratory muscle strength in tennis players. The study was designed as a randomized, sham-controlled, pretest–posttest, parallel-group experimental trial. A total of 60 tennis players aged 18 years and older with similar training loads participated in the study and were randomly assigned to an experimental group (n=30) and a control group (n=30). The experimental group received cervical HVLA manipulation once per week for four weeks, while the control group continued their regular training programs without additional intervention. Speed was assessed using the 30 m sprint test, agility was evaluated with the T-test agility test, and respiratory muscle strength was measured using standardized respiratory muscle strength assessments. Data were analyzed using analysis of covariance (ANCOVA), with pretest scores included as covariates. The results revealed statistically significant improvements in the experimental group compared to the control group across all performance parameters. The experimental group demonstrated an average improvement of 0.27 seconds in the 30 m sprint test and 0.47 seconds in the T-test agility test, while respiratory muscle strength increased by an average of 2.93 cmH₂O. Effect sizes were calculated as η²=0.372 for speed, η²=0.360 for agility, and η²=0.341 for respiratory muscle strength. These findings indicate that cervical HVLA manipulation may positively influence short-distance speed, agility, and respiratory muscle strength in tennis players. However, due to methodological limitations, further well-controlled studies are required to confirm these findings.