Algerian women and the loss of the courtyard: From domestic privacy to new social practices
Cezayirli kadınlar ve avlunun kaybı: Evdeki mahremiyetten yeni sosyal uygulamalara
- Tez No: 1007814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURNEV ATILGAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Mimarlık, Sociology, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel ev ortamındaki kadınların sosyal yaşamına odaklanarak, Cezayir'in Kasbah bölgesindeki avlulu ev tipolojisi aracılığıyla kadınların sosyal alanlarının dönüşümünü incelemektedir. wast el-dar olarak bilinen avludaki sosyal etkileşimler, Kasbah kanunlarından (Kasbah'ın geleneksel kanunları) türetilen El-horma ve El-della gibi kavramlar tarafından yönetilmekteydi. Sömürge döneminde, küreselleşme ve modernleşmenin etkisiyle ortaya çıkan yeni mimari tarzlar, mevcut sosyal ve cinsiyet dinamiklerini önemli ölçüde etkilemiş, bireycilik yönündeki değişim ise geleneksel olarak kadınların alanı olarak kabul edilen avluların ortadan kalkmasına katkıda bulunmuş ve kadınları hem özel hem de kamusal ortamlarda sosyal etkileşim için alternatif yerler aramaya itmiştir. Bir literatür incelemesi, Casbah evlerinin avlularındaki yarı özel alanlar olarak kadınların sosyal yaşamını incelemektedir. Karma nitel ve nicel bir yaklaşım benimseyen bu tez, sömürge öncesi dönemde kadınların geleneksel sosyal ortamlarını araştırmakta ve çağdaş bağlamlarda geçirdikleri dönüşümü incelemektedir. Modern Cezayir ve banliyölerinde, mevcut özel ve kamusal sosyal alanlarda kadınların sosyal etkileşimlerini gözlemlemek için bir anket yapılmıştır. Bu araştırma, sömürge döneminde modernleşmenin Cezayir şehirleri üzerindeki etkisini ele almakta ve mimari ile sosyal yaşam arasındaki ilişki üzerine daha geniş tartışmalara katkıda bulunarak, sosyal uyumu korumada ortak alanların rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of women's social spaces through the courtyard house typology of the Casbah of Algiers, focusing on women's social life within the traditional domestic environment. Social interactions within the courtyard, known as wast el-dar, were governed by concepts such as El-horma and El-della, which are derived from Casbaji law (the Casbah's customary code). During the colonial era, the introduction of new architectural styles influenced by globalization and modernization significantly impacted existing social and gender dynamics, along with the shift toward individualism which contributed to the disappearance of the courtyard, which had traditionally been considered a women's space, pushing women to seek alternative places for social interaction in both private and public environments. A literature review examines women's social life within the courtyards of Casbah houses as semi-private spaces. Adopting a mixed qualitative and quantitative approach, this thesis explores women's traditional social settings during the pre-colonial era and examines their transformation in contemporary contexts. A questionnaire was conducted in modern Algiers and its suburban areas to observe women's social interactions within current formed private and public social spaces. This research addresses the impact of modernization on Algerian cities during the colonial period and contributes to broader discussions on the relationship between architecture and social life, emphasizing the role of communal spaces in preserving social cohesion.