Farklı travma vakalarına, farklı yapay zeka sistemlerinin ve endodonti, pedodonti ve ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlarının yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of the approaches of different artificial intelligencesystems and specialists in endodontics, pedodontics, and oral and maxillofacial surgery to various dental trauma cases
  1. Tez No: 1007821
  2. Yazar: GONCA ZELAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EYMİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, travmatik dental yaralanmalar ve tedavileri konusunda, üç farklı yapay zeka sisteminin ve üç farklı uzmanlık branşındaki uzmanların (Endodonti, Pedodonti, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi) bilgi düzeyini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Çalışma üç bölümden oluşan çevrim içi bir anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anketin birinci bölümü, elektronik ortamda bilgilendirilmiş onam formunu içermektedir. İkinci bölümü uzmanların sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik 5 sorudan oluşurken; üçüncü bölüm, Uluslararası Dental Travmatoloji Derneği (IADT) kılavuzları ve güncel literatüre dayanan 30 çoktan seçmeli sorudan oluşmuştur. Anket Türk Diş Hekimleri Birliği veri tabanı aracılığıyla uzman katılımcılara e-posta yoluyla iletilmiştir. Yapay zeka sistemleri için anketin üçüncü bölümü, 10 gün boyunca günde üç kez sorulmuş ve verilen yanıtlar kaydedilmiştir. Tutarlılık ve güvenilirlik, Cronbach alfa katsayısı ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile değerlendirilmiş; istatistiksel analizler ise tek yönlü ANOVA ve bağımsız örneklem t testleri kullanılarak yapılmıştır (p<0,05). Çalışmaya toplam 95 uzman katılmıştır (64 kadın, 31 erkek).Kadın katılımcıların doğru yanıt oranı, erkek katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. ''Çok iyi'' bilgi düzeyine sahip katılımcıların doğru yanıt oranı, ''kabul edilebilir'' veya ''düşük'' bilgi düzeyine sahip olanlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Uzmanlık grupları arasında anlamlı fark gözlenmiş; pedodonti uzmanlarının doğru yanıt oranı diğer uzmanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Tüm uzman katılımcıların ortalama doğru yanıt oaranı 0.7098 ± 0.1560' tır. Yapay zeka sistemlerinin doğru yanıt oranları; ChatGPT-4o (0.8600 ± 0.03204), Gemini Advanced (0.7933 ± 0.03755), ve DeepSeek-V3 (0.7267 ± 0.04324) şeklindedir. Yapay zeka sistemleri, katılımcıların toplam doğruluk oranı açısından daha iyi performans göstermiştir; ancak bazı sorularda yanıltıcı yanıtlarla sonuçlandığından, vaka bazında değerlendirme önem taşımaktadır. Konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates and compares the knowledge of three artificial intelligence (AI) systems and specialists from three dental specialties on traumatic dental injuries and their treatment. The study was conducted using an online survey consisting of three sections. The first section includedan electronic informed consent form. The second section comprised 5 questions to determine the socio-demographic characteristics of the experts, while the third section comprised 30 multiple-choice questions based on the guidelines of the International Association of Dental Traumatology (IADT) and the current literature. The survey was delivered via email to specialists (endodontics, pediatric dentistry and oral and maxillofacial surgery) through the Turkish Dental Association database. For AI systems (ChatGPT-4o, Gemini Advanced, DeepSeek-V3), the third section of the survey was presented three times daily over 10-days, and the responses were recorded. Consistency and reliability were assessed using Cronbach's alpha and the intraclass correlation coefficient (ICC), while statistical analyses were performed using one-way ANOVA and independent sample t-tests (p<0.05). A total of 95 specialists participated in the study (64 females, 31 males). Female participants demonstrated a significantly higher correct response rate compared to male participants. Participants with an“excellent”level of knowledge had significantly higher correct response rates compared to those with“acceptable”or“low”knowledge levels. A significant difference was observed among the specialty groups, with pediatric dentistry specialists achieving a higher correct response rate than other specialists. The mean correct response rate for all expert participants was 0.7098 ± 0.1560. AI systems performed as follows: ChatGPT-4o (0.8600 ± 0.03204), Gemini Advanced (0.7933 ± 0.03755), and DeepSeek-V3 (0.7267 ± 0.04324). AI systems outperformed participants in overall accuracy; however, case-specific evaluation is essential, as some questions led to misleading responses. Further studies are needed.