Ölümcül yüksekten düşmeler: İki vaka çalışması
Fatal falls from height: Two case studies
- Tez No: 959414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, ölümle sonuçlanan yüksekten düşme olaylarının intihar ve cinayet (itilme) senaryoları kapsamında fiziksel ve biyomekanik analizini ele almaktadır. İki farklı vaka üzerinde yapılan hesaplamalarda başlangıç hızı, düşme açısı, yatay mesafe ve düşme süresi gibi parametreler kullanılarak olayların dinamikleri incelenmiştir. Vaka 1'de durarak atlama (intihar) düşük hız ve yatay açı, kişinin bilinçli bir atlama yaptığını gösterirken; Vaka 2'de itilme (cinayet) yüksek başlangıç hızı ve üst gövde travması, güçlü bir itmeyi desteklemektedir. Çalışma, adli vakalarda fiziksel analizlerin olayın niteliğini belirlemedeki kritik rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the physical and biomechanical analysis of fatal falls from height, focusing on suicide and homicide (pushing) scenarios. Through two distinct case, parameters such as initial velocity, fall angle, horizontal distance, and fall angle, horizontal distance, and fall duration were calculated to analyze the dynamics of the events. In Case 1 jumping from a standing position (suicide), low velocity and a horizontal angle indicated a deliberate jump, while in Case 2 pushing (homicide), high initial velocity and upper-body trauma supported the hypothesis of a forceful push. The study highlights the pivotal role of physical analyses in determining the nature of forensic cases.