Trombositten zengin fibrinin rat özefagoplasti modelinde yara iyileşmesi ve faringokutanöz fistül gelişimine etkisi
The Effect of Platelet-Rich Fibrin on Wound Healing and the Development of Pharyngocutaneous Fistula in a Rat Esophagoplasty Model.
  1. Tez No: 1007832
  2. Yazar: FURKAN BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Total larenjektomi sonrası görülen faringokutanöz fistül (FKF), yara iyileşmesini olumsuz etkileyen önemli bir komplikasyondur ve genellikle postoperatif 5–10. günlerde ortaya çıkar. Son yıllarda yara iyileşmesini desteklemek amacıyla trombositten zengin plazma (TZP) ve trombositten zengin fibrin (TZF) gibi biyolojik ürünler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, rat özefagoplasti modelinde TZF'nin yara iyileşmesi ve FKF gelişimi üzerindeki etkilerini histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 250–300 g arasında değişen 18 adet erişkin erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar randomize edilerek trombositten zengin fibrin (TZF) uygulanan deney grubu (n=9) ve kontrol grubu (n=9) olmak üzere iki gruba ayrıldı. TZF hazırlanması amacıyla ek olarak iki rat kan donörü olarak kullanıldı. Tüm ratlarda özefagoplasti modeli oluşturuldu. Deney grubunda özefagoplasti hattı üzerine 1×1 cm boyutlarında TZF membranı yerleştirilirken, kontrol grubunda anastomoz hattına herhangi bir ek uygulama yapılmadı. Postoperatif dönemde ratlar bireysel kafeslerde enteral beslenme ile takip edildi. Postoperatif yedinci günde ratlara etik standartlara uygun olarak ötenazi uygulandı. Özefagoplasti bölgesinden elde edilen doku örneklerinin bir kısmı histopatolojik inceleme için ayrılırken, bir kısmı da doku hidroksiprolin düzeylerinin ölçümü amacıyla kullanıldı. Histopatolojik değerlendirme Modifiye Ehrlich–Hunt skorlama sistemi temel alınarak gerçekleştirildi. Özefagoplasti bölgesinden elde edilen doku ve ratlardan alınan serum örneklerinde hidroksiprolin düzeyleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Test (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 26.0 yazılımı kullanılarak uygun testlerle gerçekleştirildi ve p<0,05 değeri istatistiksel anlamlılık sınırı olarak kabul edildi. Bulgular: Histopatolojik incelemede fibroblast proliferasyonu, kollajen oluşumu, damar proliferasyonu, inflamatuar hücre infiltrasyonu ve granülasyon dokusu açısından deney grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı artışlar saptandı (p≤0,049). Nötrofil yoğunluğu deney grubunda belirgin olarak izlenirken, kontrol grubunda saptanmadı (p=0,009). Biyokimyasal değerlendirmede doku ve serum hidroksiprolin düzeyleri deney grubunda daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Makroskopik değerlendirmede deney grubunda fistül gelişme oranı daha düşük bulundu; ancak bu fark istatistiksel anlamlı değildi. Sonuç: TZF uygulaması, rat özefagoplasti modelinde yara iyileşmesini histopatolojik açıdan anlamlı düzeyde desteklemiştir. Kollajen oluşumu, fibroblast proliferasyonu, damar proliferasyonu ve granülasyon dokusu gelişimi deney grubunda belirgin olarak artmıştır. Biyokimyasal veriler iyileşme lehine eğilim göstermiş, fistül gelişimi ise TZF uygulanan grupta daha düşük oranda izlenmiştir. Bu bulgular, TZF'nin yara iyileşmesini destekleyen, güvenli ve klinik uygulamalarda kullanılabilecek biyolojik bir ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pharyngocutaneous fistula (PCF) is a major complication following total laryngectomy that adversely affects wound healing and typically manifests between the 5th and 10th postoperative days. In recent years, biological products such as platelet-rich plasma (PRP) and platelet-rich fibrin (PRF) have been increasingly used to enhance wound healing. The aim of the present study was to histopathologically and biochemically evaluate the effects of PRF on wound healing and the development of PCF in a rat esophagoplasty model. Materials and Methods: Eighteen adult male Wistar Albino rats weighing between 250 and 300 g were included in the study. The animals were randomly allocated into two groups: a platelet-rich fibrin (PRF)–treated experimental group (n = 9) and a control group (n = 9). Additionally, two rats were used as blood donors for PRF preparation. An esophagoplasty model was established in all animals. In the experimental group, a 1 × 1 cm PRF membrane was placed over the esophagoplasty line, whereas no additional intervention was applied to the anastomotic site in the control group. During the postoperative period, all rats were housed individually and followed with enteral nutrition. On postoperative day 7, the animals were euthanized in accordance with ethical standards. Tissue samples obtained from the esophagoplasty site were divided for histopathological examination and biochemical analysis. Histopathological evaluation was performed using the modified Ehrlich–Hunt scoring system. Hydroxyproline levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) in both tissue samples obtained from the esophagoplasty site and serum samples collected from the rats.Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics version 26.0, with p < 0.05 considered statistically significant. Results: Histopathological analysis revealed statistically significant increases in fibroblast proliferation, collagen deposition, vascular proliferation, inflammatory cell infiltration, and granulation tissue formation in the experimental group compared with the control group (p ≤ 0.049). Neutrophil density was markedly increased in the experimental group, whereas no neutrophil infiltration was observed in the control group (p = 0.009). In the biochemical analysis, tissue and serum hydroxyproline levels were higher in the experimental group; however, the differences did not reach statistical significance. Macroscopic evaluation demonstrated a lower incidence of fistula formation in the experimental group, although this difference was not statistically significant. Conclusion: PRF application significantly supported wound healing at the histopathological level in a rat esophagoplasty model. Collagen deposition, fibroblast proliferation, vascular proliferation, and granulation tissue formation were markedly increased in the experimental group. Although the biochemical findings showed a trend toward improved healing, fistula formation was observed at a lower rate in the PRF-treated group. Taken together, these findings suggest that PRF may represent a safe biological agent with the potential to support wound healing in clinical practice.