“Alman Hristiyan Demokrat Birliği (CDU)”Partisi
“German Christian Democratic Union (CDU)”Party
- Tez No: 1007856
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Almanya, güçlü ekonomisi, yüksek yaşam standartları ve istikrarlı demokratik yapısıyla dikkat çeken bir ülkedir. Bu başarının önemli aktörlerinden biri, II. Dünya Savaşı sonrasında Federal Almanya Cumhuriyeti'nde kurulan Hristiyan Demokrat Birliği'dir (CDU). CDU, yalnızca Almanya'nın değil, Avrupa'nın da en köklü ve başarılı merkez partilerinden biri olarak uzun süre iktidarda kalmış ve Alman siyasetinde belirleyici bir güç haline gelmiştir. Parti; Anayasa'nın kabulü, Batı ile bütünleşme, Sosyal Piyasa Ekonomisi'nin kurulması ve Almanya'nın yeniden birleşmesi gibi tarihsel süreçlerde önemli roller üstlenmiştir. Ayrıca ülkenin siyasi istikrarına da büyük katkı sağlamıştır. Buna rağmen CDU'nun Türkiye'deki ulusal literatürde yeterince incelenmemiş olması dikkat çekmektedir. Bu çalışma, söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, CDU gibi başarılı ve uzun ömürlü bir siyasi partiyi tanıtmak, CDU'nun tarihsel gelişimi boyunca geçirdiği dönüşümleri incelemek; özellikle Adenauer, Kohl ve Merkel dönemlerinde iç ve dış politikada yaşanan değişimleri ortaya koymak ve parti programlarını değerlendirmektir. Aynı zamanda CDU gibi dini referanslara sahip bir partinin, dini değerlerle modern demokratik sistemi nasıl uyumlu hale getirdiği de araştırılmıştır. Bu doğrultuda partinin tarihsel kökenleri, ideolojik yapısı ve kurumsal örgütlenmesi kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Sonuç olarak CDU, geleneksel kalıplara bağlı kalmak yerine değişen koşullara uyum sağlayan pragmatik bir siyaset izlemiştir. Parti programlarında Hristiyan demokrasisinin temel ilkesi olan“Hristiyan insan anlayışı”ön planda tutulmuştur. Bu ilke CDU'nun katı ve dışlayıcı değil, uzlaştırıcı ve kapsayıcı bir çizgi izlemesine yardımcı olmuştur. Böylece CDU, toplumsal gerçekliklere göre kendini yenileyerek uzun süreli siyasi başarı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Germany is notable for its strong economy, high living standards, and stable democratic structure. One of the key actors behind this success is the Christian Democratic Union (CDU), founded in the Federal Republic of Germany after World War II. As one of the most influential centrist parties in both Germany and Europe, the CDU has remained in power for extended periods and has become a decisive force in German politics. The party has played a major role in significant historical processes such as the adoption of the Constitution, integration with the West, the establishment of a Social Market Economy, and the reunification of Germany, thereby contributing to political stability. Despite its importance, the CDU has not been sufficiently examined in Turkish academic literature. This study aims to fill this gap by introducing the party and analyzing its historical development, ideological transformation, and policy changes, particularly during the Adenauer, Kohl, and Merkel periods. It also evaluates party programs and examines how a political party with religious references reconciles these values with a modern democratic system. The findings indicate that the CDU has followed a pragmatic and adaptive political approach rather than a rigid ideological line. Its emphasis on the“Christian understanding of humanity”has enabled it to adopt an inclusive and conciliatory stance. In this way, the CDU has sustained its long-term political success by continuously adapting to changing social and political conditions.