Suriyeli göçmenlerin gündelik yaşam pratiklerinin dönüşümü: Altındağ örneği
The transformation of Syrian migrants' everyday life practices: The case of Altındağ
- Tez No: 1007902
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda artan göç hareketleri, göçmenlerin gündelik yaşam deneyimlerini önemli bir araştırma alanı haline getirmiştir. Bu çalışma, Suriye iç savaşı sonrası Ankara'ya yerleşen göçmenlerin gündelik hayatlarındaki sosyolojik dönüşümü incelemektedir. Çeşitli sosyolojik kuramlar ışığında kültürleşme, uyum ve melezleşme kavramlarına odaklanan araştırma, Altındağ, Etimesgut ve Çankaya ilçelerinde yaşayan Suriyeli göçmenlerle yapılan saha çalışmalarına dayanmaktadır. Çalışmanın genel bulguları, göçmenlerin yeni bir toplumsal çevreye uyum sağlarken kendi kültürel kimliklerini koruma çabası içinde olduklarını ve eşzamanlı olarak yerel kültürle etkileşime girerek“melez”bir yaşam kültürü inşa ettiklerini göstermektedir. Barınma ve iç mekân dekorasyonunda geçmiş aidiyetlerini sıkıca sürdüren göçmenler; beslenme, giyim ve genel tüketim alışkanlıklarında ise iki kültürün unsurlarını harmanlamaktadır. Çalışma hayatında ciddi statü kayıpları yaşayan yetişkinler, ekonomik hayata tutunmak ve sosyalleşmek için büyük ölçüde akrabalık ile hemşerilik ağlarına dayanmaktadır. Araştırma, uyum sürecindeki nesiller arası farkı belirgin bir şekilde ortaya koymaktadır. Akıcı Türkçe öğrenen ve eğitim sistemine dahil olan çocuklar yeni topluma hızla entegre olurken, ebeveyn neslinin durumu daha çok iki kültür arasında bir sentez olarak kalmaktadır. Ayrıca tez, Altındağ olayları gibi sosyopolitik gelişmelerin göçmenleri daha fazla içe kapanmaya ittiğini ve Ankara'nın dinamikleri içinde dışa kapalı ancak kültürel anlamda melez, yepyeni bir kent yaşamı oluşturduklarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing migration flows in recent years have made migrants' everyday life experiences a significant area of research. This study examines the sociological transformation in the daily lives of migrants who settled in Ankara following the Syrian civil war. Focusing on the concepts of acculturation, adaptation, and hybridization in light of various sociological theories, the research is based on fieldwork conducted with Syrian migrants living in the districts of Altındağ, Etimesgut, and Çankaya. The study's general findings indicate that while striving to adapt to a new social environment, migrants are also making efforts to preserve their own cultural identities and, simultaneously, are constructing a“hybrid”lifestyle culture through interaction with the local culture. While migrants firmly maintain their past affiliations in housing and interior decoration, they blend elements of both cultures in their dietary habits, clothing, and general consumption patterns. Adults who have experienced significant status losses in their professional lives rely heavily on kinship and hometown networks to maintain their economic footing and socialize. The study clearly highlights the intergenerational differences in the integration process. While children who learn fluent Turkish and are integrated into the education system quickly adapt to their new society, the situation for the parent generation remains more of a synthesis between the two cultures. Furthermore, the thesis emphasizes that sociopolitical developments, such as the Altındağ incidents, have pushed immigrants toward greater insularity and led them to create a new urban lifestyle within Ankara's dynamics—one that is outwardly closed off yet culturally hybrid.